Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3009 miejsce

Kraków. Odmiany pośrednie w Galerii Zderzak

Zadziwiające, niezbyt prawdopodobne wizerunki zwierząt to niejako manifest, mocne nawiązanie do kreacyjnej roli sztuki.

Kraków. Odmiany pośrednie w Galerii Zderzak / Fot. fot. M. PółtorakWystawa Cyryla Polaczka „Odmiany pośrednie” swoim tytułem nawiązuje do teorii Karola Darwina o powstaniu gatunków. Naukowiec udowadnia w niej m.in. że musiały istnieć niezliczone odmiany pośrednie, łączące jak najściślej wszystkie gatunki danej grupy, niejako ogniwa pośrednie.
W tym też duchu podąża w swej pracy twórczej Cyryl Polaczek, który zabiera widza w fantastyczna podróż po rewirach biologicznych zagadnień, ale z malarską subtelnością.

Kraków. Odmiany pośrednie w Galerii Zderzak / Fot. fot. M. PółtorakW ciemnych, stylizowanych na naskalne rysunki płótnach artysta pokazuje swoje wizje malarskie inspirowane ewolucyjnymi teoriami. Zadziwiające, niezbyt prawdopodobne wizerunki zwierząt i roślin to niejako manifest, mocne nawiązanie do kreacyjnej roli sztuki.
Tego, czego nie wyjaśnią teorie czy naukowcy można zawsze „zastąpić” sztuką jej nadnaturalna zdolnością do tworzenia świata alternatywnego lub takiego, który jest właśnie „brakującym ogniwem”. Jak mówi autor wystawy: „Cytat z Darwina odnosi się do pojęcia form przejściowych, tzw. brakującego ogniwa, tych stworów, ryb, którym wyrosły kończyny i wypełzły na brzeg, ale ja czytam też ten cytat jakby dotyczył historii sztuki, albo i mojego malarstwa”

Kraków. Odmiany pośrednie w Galerii Zderzak / Fot. fot. M. PółtorakKraków. Odmiany pośrednie w Galerii Zderzak / Fot. fot. M. Półtorak


Wystawa potrwa do 30 czerwca.
Informacja na ZDERZAK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.