Facebook Google+ Twitter

Kraków. Off Plus Camera, czyli święto kina niezależnego już w kwietniu

Przez ponad tydzień kwietnia będzie można odwiedzić krakowską Off Plus Camerę. 5. edycja festiwalu rusza 13 kwietnia i potrwa 9 dni.

Off Plus Camera to Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego. Odbywa się od 2008 roku w Krakowie i jest to wielkie święto światowego kina. Fenomenem tego festiwalu jest to, że twórcom udało się wzbudzić masowe zainteresowanie niszowym kinem.

W ramach OPC odbywają się dwa konkursy: Konkurs główny - "Wytyczanie drogi" oraz Konkurs Polskich Filmów Fabularnych. W pierwszym z nich międzynarodowe jury przyzna jednemu z 12 zaprezentowanych debiutów światowych aż 100 tys. dolarów. W drugim natomiast, o nagrodę "Polski Noble Filmowy" i 100 tys. złotych, walczyć będzie 10 pełnometrażowych filmów z 2011 i 2012 roku.

Oprócz konkursu przygotowanych zostanie siedem sekcji, w ramach których zaprezentowane zostaną filmy oryginalne, nietypowe, często wzbudzające kontrowersje, które w większości w Polsce nie miały swojej premiery i nie są znane szerszej publiczności. Cztery sekcje z poprzednich lat to : "Odkrycia", "From the Gut - Amerykańscy Niezależni", "Nadrabianie zaległości" oraz " Konfrontacje". Trzy sekcje zupełnie nowe to : "Nowe Kino Izraelskie", "Nowe Kino Brytyjskie" i "Sekcja Geek Cinema".

Na festiwalu prezentowane są filmy nieprodukowane pod kulturę masową, ambitne, czasami trudne w przekazie oraz intrygujące. Jest to zatem głównie święto fanatyków kina, ludzi, którzy w filmach doszukują się głębszego sensu a nie tylko przyjemnej i lekkiej produkcji.

Na Off Plus Camera zapraszani są goście z całego świata. Przykładowo w 2008 roku w jury zasiadał Michael Almereyda - amerykański reżyser, twórca "Hamleta" z Ethanem Hawkiem w roli głównej. Rok później wśród jurorów zasiadła Alison Anders - reżyser "Seksu w wielkim mieście", w 2010 roku Peter Zelenka -czeski reżyser, twórca m.in. "Braci Karamazow". W zeszłym roku przewodniczącym jury był Jerzy Skolimowski. Lista tegorocznych gości i jury nie jest jeszcze podana, jednakże należy się spodziewać samych znanych i cenionych nazwisk.

Znane są już natomiast niektóre tytuły, które zostaną zaprezentowane w krakowskich kinach. Są to: "Prywatne życie Pippy Lee", "The Square", "Wisconsin - Rubryka kryminalna, "The Lie", "The Guard", "Włóczęga ze strzelbą"oraz "50/50".

W piątek 2 marca przedstawiono całą sekcję "From the Gut - Amerykańscy Niezależni". Znalazły sie w niej takie produkcje jak: "Sawdust City", "The Color Wheel", "The Catechizm Cataclysm", "Green", Restless City", Mosquita y Mari" i "The Oregonian".

Do końca lutego osoby chętne mogły się zgłaszać do wolontariatu przy tworzeniu festiwalu - takowa pomoc daje wiele możliwości. Młodzi ludzie mają szansę zdobyć nowe doświadczenie, poznać wiele ciekawych osób i zostać częścią ważnego wydarzenia kulturalnego.

Festiwal organizuje Stowarzyszenie Sztuki Niezależnej i Nie Tylko OFF CAMERA.

Rozpoczął się konkurs Dziennikarz obywatelski 2011 Roku.
Zgłoś swój materiał! Zostań najlepszym dziennikarzem 2011 roku. Wygraj jedną z ośmiu zagranicznych wycieczek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.