Facebook Google+ Twitter

Kraków: Ogólnopolskie obchody dnia numeru 112

11 lutego w 27 krajach Unii Europejskiej obchodzono dzień uniwersalnego numeru alarmowego 112. W tym roku przypada również okrągła, 20 rocznica jego funkcjonowania.

Tak wyglądał numer 112 utworzony dzięki "łańcuchowi żywych rąk" / Fot. Sławomir OstrowskiW Polsce główne obchody zorganizowano w Krakowie, gdzie z tej okazji odbył się happening na płycie Rynku Głównego, pod nazwą: "łańcuch żywych rąk". Punktualnie o godzinie jedenastej dwie, uczestnicy happeningu trzymając się za ręce utworzyli liczbę "112", a następnie wypuścili w niebo czerwone baloniki z takim nadrukiem, co zostało uwiecznione na zdjęciach z wieży ratuszowej.

Międzynarodowego wymiaru nadawał tej imprezie fakt, że odbywała się jednocześnie w wielu krajach Unii Europejskiej. Po zakończeniu części oficjalnej, którą uświetnił swoją obecnością wojewoda małopolski Stanisław Kracik,Wojewoda Małopolski Stanisław Kracik podczas obchodów Europejskiego dnia Numeru 112 / Fot. Sławomir Ostrowski przyszła kolej na to, co dzieciaki uwielbiają najbardziej - zwiedzanie pojazdów wszystkich służb ratunkowych, funkcjonujących pod wspólnym numerem 112. Chętni mogli zobaczyć od środka radiowóz policyjny, karetkę pogotowia i wóz strażacki. Najodważniejsi mogli zobaczyć krakowski Rynek Główny z góry, unosząc się na 30 metrów do góry w specjalnym koszu, na końcu drabiny specjalistycznego wozu strażackiego, normalnie używanego do akcji ratowniczo-gaśniczych na górnych piętrach wysokich budynków.

Po obchodach na rynku najmłodszych uczestników happeningu czekała jeszcze specjalna atrakcja w postaci "Alarmowej Lekcji", która odbyła się w Centrum Powiadamiania Ratunkowego, gdzie dzieci z krakowskich przedszkoli dowiedziały się jak, kiedy i dlaczego należy oraz kiedy i dlaczego nie wolno dzwonić na numer 112. Dodatkową niespodzianką dla dzieci biorących udział w lekcji było spotkanie z młodzieżą, która dzięki zadzwonieniu na numer 112 uratowała komuś życie.

Przedszkolaki sprawdzają jak to jest zgłaszać operatorowi numeru 112 zdarzenie wymagające interwencji karetki pogotowia / Fot. Sławomir OstrowskiDzieci poprzez symulowaną próbę zgłoszenia zdarzenia, wymagającego interwencji medycznej, mogły zobaczyć jak trudno jest zarówno opowiedzieć o tym, co się widzi komuś czekającemu na informacje po drugiej stronie telefonu, jak również zobaczyć jak trudno jest odebrać zgłoszenie gdy po drugiej stronie słuchawki jest cztero- lub pięciolatek.Kolejne maluchy w tym samym czasie usiłują przyjąć od nich zgłoszenie / Fot. Sławomir Ostrowski

Polskie obchody z inicjatywy Centrum Powiadamiania Ratunkowego Małopolskiego
Urzędu Wojewódzkiego (w którym funkcjonuje centrala numeru 112), zorganizował Małopolski Urząd Wojewódzki, przy współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Krakowskie CPR jest pierwszym w Polsce i służy za wzór dla pozostałych województw. Funkcjonuje od kwietnia 2009 roku, kiedy to jako pierwsze obsługiwało numer 998 (straż pożarna), ale już w maju 2009 roku zaczęto odbierać zgłoszenia przekazywane na numer 112.

Pierwsi zgłosili się do udziału w "łańcuchu żywych rąk" harcerze / Fot. Sławomir OstrowskiCi uczestnicy happeningu wywoływali prawdziwą sensację w śród przypadkowych przechodniów i mediów / Fot. Sławomir OstrowskiDwie telewizje postanowiły skorzystać ze sprzętu, który przyjechał tu z okazji święta numeru 112 / Fot. Sławomir Ostrowskijedenasta dwie - balony z napisem 112 poszybowały w górę / Fot. Sławomir OstrowskiPomimo deszczowej pogody widok z ratuszowej wieży robił wrażenie / Fot. Sławomir OstrowskiUczestnicy happeningu "Łańcuch żywych rąk" / Fot. Sławomir OstrowskiKolejna atrakcja - pokaz wyposażania wozu bojowego Straży Pożarnej / Fot. Sławomir Ostrowskimożna było osobiście sprawdzić jak to jest być strażakiem / Fot. Sławomir Ostrowskiwozy służb ratowniczych są oznaczone numerem alarmowym 112 i symbolem słuchawki telefonicznej / Fot. Sławomir OstrowskiDzieci z krakowskich przedszkoli w Centrum Powiadamiania Ratunkowego Województwa Małopolskiego biorą udział w "Alarmowej Lekcji" / Fot. Sławomir Ostrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.