Facebook Google+ Twitter

Kraków. OGRODY MELANCHOLII w PRACOWNI Pod Baranami

„Ogrody Melancholii” Leszka Gałązki to sztuka, która nie prowadzi z odbiorcą dialogu. Nastawiona jest za to na oczarowanie widza, na wyczulenie jego zmysłu estetycznego aż wreszcie na przeniesienie go do krainy czaru, powabu.

„Ogrody Melancholii” Leszka Gałązki / Fot. fot. M. PółtorakW Pracowni Pod Baranami trwa wystawa grafik autorstwa Leszka Gałązki. Prace zgromadzone w galerii pełne są elegancji właściwej dla Belle Epoque, z kunsztownym wykończeniem detalu oraz z charakterystyczną manierą nadającą im formę balansowania na granicy jawy i snu. Wyrafinowania dopełnia kolorystyka – biel, czerń, złoto.

„Ogrody Melancholii” Leszka Gałązki / Fot. fot. M. PółtorakPrzedstawione na obrazach postacie i sceny stanowią nawiązanie do mitologii, literatury, sztuki i Biblii.
Zgodnie z tytułem wystawy jest to sztuka, która nie prowadzi z odbiorcą dialogu. Nastawiona jest za to na oczarowanie widza, na wyczulenie jego zmysłu estetycznego aż wreszcie na przeniesienie go do krainy czaru, powabu i pewnego rodzaju irracjonalnej aury, która w świecie sztuki przyjmuję rangę intrygującego doznania.
Utrwalone w sztuce Gałązki kompozycje znamionują misterne wykończenie i dbałość o szczegół.
Patrząc na obrazy zawarte na ekspozycji w Pracowni możemy zauważyć wielką delikatność, która jest właściwa dla stylistyki ikony z całym, mistycznym podobieństwem, ale też z tą różnicą że nie jest to figura sakralna.

„Ogrody Melancholii” Leszka Gałązki / Fot. fot. M. PółtorakJest jednak w owej stylistyce pewne sacrum, a raczej może coś, co niejako przeciwstawia się profanum – jest tu piękno, które odrzuca zło, jakie niesie świat i jakiego na tym świecie doznać może człowiek.

Wystawa potrwa do 25 września.

Informacje na PRACOWNIA FB

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.