Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3819 miejsce

Kraków. Oko Pierwotne Doroty Książek

Camera obscura pokazuje, że w epoce aparatów i obróbki cyfrowej nie straciliśmy poczucia rzeczywistego piękna, jakie serwuje nam nie tylko „oko pierwotne”, ale także nasze poczucie estetyki nieprzesiąkniętej plastikową doskonałością.

Kraków. Oko Pierwotne Doroty Książek / Fot. fot. M. PółtorakW Galerii 5A przy ul. Karmelickiej trwa wystawa fotografii otworkowej zatytułowana „Oko Pierwotne” autorstwa Doroty Książek. Fotografie przedstawiają plenery Krakowa i Podkarpacia widziane poprzez tajemnicze oko camera obscura. W przypadku Doroty Książek było to zaciemnione pudełko z zapałek, gdzie obrazy przenikały poprzez mały otworek w nim, a utrwalone zostały na błonie fotograficznej.

Kraków. Oko Pierwotne Doroty Książek / Fot. fot. M. PółtorakWyobrażenia świata w camera obscura Doroty Książek są niewyraźne, poetyczne, surowe, często w potrójnej ekspozycji. Jest tu cykl fotografii robionych pod światło, które posiadają mistyczną obręcz, niczym aureole świętych.
Widoki, zwykłych plenerów miejskich utrwalane w oku camera obscura stają się lekko nierzeczywiste, nadają zwykłym sprawom iluzorycznych cech. Brak tu mocnych kolorów, ale to nie ujmuje w żaden sposób intensywności wizji artystki.

Kraków. Oko Pierwotne Doroty Książek / Fot. fot. M. PółtorakTa, jeszcze podobno antyczna technika utrwalania świata zadziwia swoją świeżością i ponadczasowością.
Pokazuje, że w epoce doskonałych aparatów i obróbki cyfrowej nie straciliśmy poczucia rzeczywistego piękna, które może być zauważone nie wskutek krzykliwych kompozycji graficznych, ale za pomocą oka – i tego, którym jest camera obscura, jak i po prostu oka widza i artysty we wzajemnym zrozumieniu sztuki.

Wystawa potrwa do 24 lutego 2014.
Informacje na WYDZIAŁ SZTUKI UP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.