Facebook Google+ Twitter

Kraków: oszczędności do szpiku kości

  • Źródło: Gazeta Krakowska
  • Data dodania: 2010-03-22 17:24

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy (USD) w Prokocimiu nie jest w stanie zbadać za 350 zł dawcy szpiku kości, bo tyle kosztują materiały do badań. Działający przy ministerstwie zdrowia Poltransplant, który koordynuje przeszczepy, zasłania się jednak oszczędnościami.

Jeśli obie strony nie dojdą do porozumienia, krakowski szpital, jedyny w Polsce południowo-wschodniej wykonujący takie badania, zrezygnuje z ich robienia. To z kolei spowoduje spadek liczby dawców i wydłużenie czasu oczekiwania na przeszczep osób chorych na białaczkę.

Poltransplant obniżył w tym roku stawkę za badanie dawcy szpiku z 721 do 350 zł. Prof. Marek Zembala, szef Zakładu Immunologii Klinicznej USD, który jako jedyny w naszym regionie typował dawców szpiku wraz z dyrektorem szpitala Maciejem Kowalczykiem przeanalizował koszty. - Po wnikliwej analizie stwierdziliśmy, że rzetelne i wiarygodne przeprowadzenie badania za proponowaną cenę jest niemożliwe - zaznacza Maciej Kowalczyk. - Jesteśmy gotowi to robić za 500 zł, ale 350 to nierealna kwota.

Dyrekcja krakowskiej placówki wysłała pismo do Poltransplantu z żądaniem podwyższenia stawki. Co na to Poltranplant? - Nie zmienimy tego. Wszystkie ośrodki w kraju dostały identyczną stawkę, bo pieniędzy na typowanie dawców jest mniej niż rok temu - mówi Jolanta Hołoweńko, dyrektor Poltransplantu.

Anna Górska
Czytaj więcej: http://krakow.naszemiasto.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

myszka.miki
  • myszka.miki
  • 20.09.2011 18:51

co tanio to w ostatecznym rachunku drogo :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.