Facebook Google+ Twitter

Kraków otrzyma 36 nowych tramwajów

3 lipca w gabinecie Prezydenta Miasta Krakowa została podpisana umowa pomiędzy MPK S.A. Kraków i Polską Firm PESA S.A. w Bydgoszczy na dostawę 36 nowoczesnych tramwajów.

Podpisanie umowy. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Słoneczny Tak wygada nowy tramwaj Krakowa. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków dzień 3 lipca stał się dla krakowian jednym z najważniejszych wydarzeń związanych z polepszeniem podróżowania tramwajowa komunikacją. Podpisana umowa na dostawę 36 fabrycznie nowych, niskopodłogowych wagonów tramwajowych o nazwie „Krakowiak” to bardzo ważny dokument.

Dziennikarze w akcji. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków Sygnatariuszami Przedstawiciele: Pesy, MPK i Prezydenci Krakowa po podpisaniu. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków byli Prezydenta Krakowa prof. Jacek Majchrowski, inż. Tadeusz Trzmiel I Wiceprezydent Miasta Krakowa, Rafał Świerczyński nowy Prezes MPK S.A. Tomasz Zaboklicki Prezes Firmy PESA Bydgoszcz S.A.

Dane techniczne nowego tramwaju KRAKOWIAK:
- długość całkowita 42,83 m
- szerokość pojazdu 2,4 m
- Liczba miejsc siedzących 102
- Pojemność całkowita pasażerów w pojeździe 313 tj. 5 osób/m2
- tramwaj został zaprojektowany ze specjalnymi technicznymi parametrami z uwagi na specyfikę transportu szynowego w Krakowie.

W gabinecie Prezydenta Miasta. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO KrakówZalety nowego prof. Jacek Majchrowski Prezydent Miasta Krakowa i inż. Tadeusz Trzmiel I Wiceprezydent Miasta Krakowa. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków pojazdu:
- wyposażone w klimatyzację, system informacji pasażerskiej oraz monitoring,
- nisko podłogowy wagonów tramwajowy,
- zostaje zamontowana specjalna platforma, która ułatwia wsiadanie i wysiadanie osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich,
- aby można łatwo kupić bilet będą zamontowane automaty, w których pasażerowie zapłacą nie tylko monetami, ale także kartą zbliżeniową,

Wywiad prasowy. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO KrakówStosownie Uczestnicy Uroczystości. / Fot. Fot. Henryk Czechowski BINFO Kraków do popisanego 3 lipca kontraktu, pierwsze tramwaje „Krakowiaki” dotrą do naszego miasta w połowie przyszłego roku. Dostawa nowych tramwajów powinna się zakończyć w następnych miesiącach 2015 roku.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju w Warszawie podjęło 10 czerwca decyzje , która stała się przyczyna i możliwością podpisanie umowy w dniu dzisiejszym na zakup 36 tramwajów. Taka sytuacja prawna umożliwiła przesunięciu tego tak ważnego dla Krakowa zadania na listę podstawową Projektów Indywidualnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Wartość podpisanego kontraktu z firmą PESA S.A. to 291 240 000 zł netto. Przewidywane dofinansowanie do 36 wagonów z Funduszu Spójności to 171 831 600 zł.

To nie koniec inwestycji w Krakowie. Obecnie MPK S.A. w Krakowie planuje kolejne zakupy nowoczesnego taboru w postaci 36 tramwajów 32 metrowych jak też 10 autobusów elektrycznych przy wykorzystaniu środków unijnych w latach 2014 - 2020.

Cytat: ..Wymienione zadanie znalazło się wśród projektów komplementarnych do Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego, przedstawionych Ministerstwu Infrastruktury i Rozwoju przez Gminę Miejską Kraków.

Niestety z uwagi, że w listopadzie br. mają być wybory do samorządów w Polsce różnie może być na terenie Krakowa. Wszystko zależy kogo mieszkańcy wybiorą do Rady Miasta jak też innych władz miejskich. Ponieważ nieprzemyślane wybory osób do władz może zniszczyć przygotowania do poprawy komunikacji tramwajowej w Krakowie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kraków nie ma metra którym mógłby się szybko przemieszczać pasażer, rozwiązaniem była linia napowietrzna gondolkowa na trasie Nowa Huta - Wawel - Łagiewniki ale nasze pokolenie chyba tego nie doczeka

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.