Facebook Google+ Twitter

Kraków. Pan Antoni, uzdrowisko i rodzina – rzecz o Matecznych

„Mateczny” w Krakowie – ruchliwe Rondo, Uzdrowisko, Woda Krakowianka, Park Zdrojowy, a może Antonii źródło wszelkich powyższych skojarzeń?

 / Fot. mat. organizatora7 listopada w Domu Historii Podgórza nastąpi otwarcie wystawy dotyczącej Rodziną Antoniego Matecznego. Podgórzanina, Radnego Miasta, a nade wszystko twórcy podgórskiego uzdrowiska, Zakładu Kąpielowego w środku miasta.

Wystawa „Pan Antoni, uzdrowisko i rodzina – rzecz o Matecznych z Podgórza to wystawa z cyklu "Podgórzanie", to kolejna podróż w przeszłość i spotkanie z ważną dla historii Podgórza rodziną Pana Antoniego Matecznego. Podgórzanina, Radnego Miasta, a nade wszystko twórcy podgórskiego uzdrowiska, Zakładu Kąpielowego w środku miasta.

Antoni Mateczny (1858 – 1934), pochodził z czeskiej rodziny, sprowadził się do Podgórza w latach 80. XIX w. Był inzynierem, który założył firmę budowlaną. W roku 1898 podczas poszukiwania źródła wody pitnej przy wznoszeniu domu, dowiercił się do źródła wody mineralnej siarczanej, która jak się okazało miała wielki walory zdrowotne. W 1905 Mateczny otworzył uzdrowisko u wyloty ul. Kalwaryjskiej w stronę Borku Fałęckiego i Zakopanego. Dziś jego nazwisko kojarzy się krakowianom z Rondem Matecznego, ważnym skrzyżowaniem ciągów komunikacyjnych, potocznie nazywanym „Na Matecznym”.

Informacje na DHP

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.