Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9708 miejsce

Kraków. Paul Graham: Nowa Europa

Nowa Europa - to wystawa prezentowana w ramach tegorocznego Miesiąca Fotografii. Jej autor Paul Graham stworzył kulturową topografię obejmującą dziewięć krajów.

Kraków. Paul Graham: Nowa Europa / Fot. fot. M. PółtorakCykl Nowa Europa powstał podczas serii podróży przez dziewięć zachodnioeuropejskich krajów: Niemcy, Szwajcarię, Włochy, Hiszpanię, Francję, Belgię, Holandię, Anglię oraz Irlandię Północną, w latach 1986–1992, i został opublikowany w formie albumu w 1993 roku. W tym samym roku prace te pokazano również na inauguracyjnej wystawie Fotomuseum Winterthur – jej kuratorem był Urs Stahel.
Kraków. Paul Graham: Nowa Europa / Fot. fot. M. PółtorakRealizując ten projekt, Graham badał napięcia, które odczuwał on i jego pokolenie, z jednej strony związane z przyszłością Europy, a z drugiej w odniesieniu do najnowszej historii kontynentu – od II wojny światowej po upadek muru berlińskiego.

Nowa Europa wyznaczyła punkt zwrotny w artystycznej karierze Grahama, umożliwiając mu wypracowanie nowej estetyki. „Używając i nadużywając” klasycznych gatunków fotografii – portretu, pejzażu, martwej natury – stworzył on kulturową topografię obejmującą dziewięć krajów. Poprzez sposób wykorzystania koloru i kompozycji ujawnił także, jak stosunki społeczne i urazy polityczne są nieodłącznie wpisane w codzienność.

Kraków. Paul Graham: Nowa Europa / Fot. fot. M. PółtorakObecnie każdego dnia możemy przeczytać o różnych formach kryzysu (przeczuwanego lub rzeczywistego) Unii Europejskiej, jej demokratycznej kultury, instytucji, granic czy też o jej upadających ideałach. W epoce, w której powróciły strach i niepewność, jeszcze istotniejsza jest refleksja nad ideami i wartościami związanymi z koncepcją Europy, nad tym, w jaki sposób będą one kształtować całe nasze życie nie tylko w kategoriach granic fizycznych, ale również mentalnych.
(na posta. mat.prasowe)

Kraków. Paul Graham: Nowa Europa / Fot. fot. M. PółtorakKraków. Paul Graham: Nowa Europa / Fot. fot. M. PółtorakInformacja na MFK 2016

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.