Facebook Google+ Twitter

Kraków. "Pejzaż z portretami" w Pawilonie Wyspiańskiego

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-01-07 14:41

Tylko do 7 stycznia można oglądać w Pawilonie Wyspiańskiego w Krakowie wystawę portretów autorstwa Michała Pasicha, które dzień później trafią na aukcję w ramach XVIII Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dorota Segda stylizowana na postać z obrazu "Kobieta kąpiąca się w rzecze" Z 1654 r. (źródło:www.pejzazzportretami.pl) / Fot. Michał PasichProjekt "Pejzaż z portretami" został opracowany przez Andrzeja Gizę w 2006 roku w związku z obchodami 400-lecia urodzin Rembrandta. Złożyły się na niego prace Michała Pasicha przedstawiające znanych krakowskich artystów - m.in. Annę Dymną, Dorotę Segdę, Jerzego Stuhra, Jana Peszka, Jana Frycza i Grzegorza Turnaua, którzy wcielili się w postaci z obrazów holenderskiego malarza.

- Wystawa pokazuje, że krakowianie nie chodzą z podniesionym nosem, ale z przymrużeniem oka potrafią podchodzić także do wielkiej sztuki - mówił Andrzej Giza podczas wernisażu wystawy.

- Dobranie postaci do obrazu było bardzo łatwe, natomiast zorganizowanie tego czasowo - bardzo trudne, ponieważ są to osoby bardzo zajęte - opowiada o powstawaniu projektu autor - Michał Pasich.

Jan Frycz stylizowany na postać z obrazu "Portret uczonego" z 1631 r. (źródło:www.pejzazzportretami.pl) / Fot. Michał PasichEkspozycja w Pawilonie Wyspiańskiego (plac Wszystkich Świętych 2) to ostatnia okazja, by obejrzeć fotografie w przestrzeni muzealnej. Po aukcji kolekcja ulegnie rozproszeniu. - Nie mógłbym sobie wymyślić lepszego zakończenia - komentuje jednak pomysł wystawienia portretów na aukcji WOŚP autor.

Aukcja odbędzie się 8 stycznia w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa (Urząd Miasta Krakowa, pl. Wszystkich Świętych 3-4). Licytacja rozpocznie się o godz. 18. Poprowadzi ją Andrzej Starmach – historyk sztuki, marszand, kolekcjoner i właściciel jednej z wiodących w Polsce galerii sztuki współczesnej.

Współorganizatorami aukcji są: Jacek Majchrowski - Prezydent Miasta Krakowa, Fundacja Conspero i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Portrety świetne!!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.