Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pilecki Bohater Niezwyciężony "Raport z Auschwitz"

ART o SZTUCE
ART o SZTUCE
Kraków. Pilecki Bohater Niezwyciężony "Raport z Auschwitz"
Kraków. Pilecki Bohater Niezwyciężony "Raport z Auschwitz" fot. M. Półtorak
Pierwsza wystawa prezentujące plakaty dotyczące postaci Witolda Pileckiego.

W Pałacu Sztuki w Krakowie trwa wystawa prac konkursowych poświęconych rtm. Witoldowi Pileckiemu. W ramach projektu : Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony "Raport z Auschwitz", zorganizowano międzynarodowy konkurs na plakat. Napłynęło 150 prac z Polski, Kanady, Ekwadoru,Ukrainy, Niemiec i Japonii. Na krakowskiej ekspozycji zaprezentowano 19 najciekawszych propozycji.

Zwyciężył plakat autorstwa Zbigniewa Babińskiego z Elbląga, który pokazuje w niezwykle czytelny i mocno symboliczny istotę dokonań Pileckiego. Więźniarska czapka został udekorowana polskim orłem wojskowym z II Rzeczpospolitej oraz instynkcjami wojskowymi. Na plakacie umieszczone zostały także daty urodzin i śmierci rotmistrza - napisy mają charakter maszynowego, urzędowego pisma, co nawiązuje do wyroku, jaki otrzymał bohater. W cyfrę "4" w dacie śmierci (1948) autor "wpisał" Krzyż.

Międzynarodowy Konkurs na plakat o nagrodę Ministra Obrony Narodowej i Fundacji PZU zorganizowano w ramach Projektu Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, Fundację PZU i Fundację PKO BP, pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Witold Pilecki urodzony 13 maja 1901 roku w Ołońcu. W 1918 roku zaangażował się w działalność niepodległościową. Wrócił do Wilna i wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Brał udział w Bitwie Warszawskiej. Potem z Gen. Lucjanem Żeligowskim zajmował Wilno.
W latach trzydziestych w rodowych Sukurczach założył straż ogniową, kółko rolnicze, propagujące nowoczesne rolnictwo, był prezesem spółdzielni mleczarskiej, działał charytatywnie i utworzył Konne Przysposobienie Wojskowe. W 1938 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. We wrześniu 1939 roku walczył w ramach Armii „Prusy”.
W Warszawie współtworzył Tajną Armię Polską. We wrześniu 1940 roku, pod nazwiskiem Tomasza Serafińskiego, dał się złapać Niemcom i trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Tam utworzył Związek Organizacji
Wojskowej, konspirację, która miała przygotować akcję uwolnienia więźniów. Gdy okazało się, że jest to niemożliwe, podtrzymywał na duchu więźniów i wysyłał do władz Polskiego Państwa Podziemnego raporty o sytuacji w niemieckim obozie.
Z Auschwitz uciekł w kwietniu 1943 roku. Po wojnie w opanowanej przez komunistów Polsce zaangażował się w podziemie niepodległościowe. 8 maja 1947 roku aresztowała go bezpieka. Po kilku miesiącach po sfingowanym procesie skazano go na trzykrotną karę śmierci, którą wykonano 25 maja 1948 roku strzałem w tył głowy.

Informacja na : FACEBOOK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto