Facebook Google+ Twitter

Kraków. PLANT-A(k)CJA w Galerii BB

Projekt PLANT-A(k)CJA to zbiór roślin wyhodowanych w szklankach i kieliszkach. Są to naczynia porzucone na ulicach Londynu, które poprzez dodanie porcelanowych elementów artystka przystosowuje do roli doniczek.

Kraków. PLANT-A(k)CJA Alicja Patanowska w Galerii BB / Fot. fot. M. PółtorakKraków. PLANT-A(k)CJA Alicja Patanowska w Galerii BB / Fot. fot. M. Półtorak Alicja Patanowska dostrzegła w nich alegorię współczesnej, konsumpcyjnej rozrzutności, polegającej na pozbywaniu się dobrych, nieuszkodzonych przedmiotów.
Artystka w tych naczyniach hoduję rośliny.
Żeby tego dokonać obmyśla specjalne konstrukcje – składające się z wielu elementów instalacje oparte na hydroponice. Ułatwia to obserwację korzeni, łodyg i liści, a także całego procesu wzrostu. Kraków. PLANT-A(k)CJA Alicja Patanowska w Galerii BB / Fot. fot. M. PółtorakKraków. PLANT-A(k)CJA Alicja Patanowska w Galerii BB / Fot. fot. M. Półtorak

Alicja Patanowska odnosi się w swojej twórczości do modnego pojęcie Home garderingu oraz bio artu.
Jej symboliczne nadanie nowego życia przedmiotom
ze szkła i porcelany poprzez hodowlę roślin to nawiązanie
do nurtu łączenia luksusu i śmietnika. Pokazanie kruchości piękna (porcelana) i wydobycia z „miejskiego śmietnika”(brzydoty) artyzmu.
Sama artystka tak określa swoją sztukę :
W projekcie „PLANT-A(k)CJA” traktuję swoją hodowlę jako punkt wyjścia do działań podejmowanych w przestrzeni społecznej. Wykorzystuję ceramikę i szkło w pracach, które mają funkcję użytkową, a jednocześnie są obiektami sztuki. Rzemiosło – słusznie – zyskuje status wartości luksusowej, zarówno na polu sztuki, jak i designu. Jest to konsekwencja kierunku, w którym zmierza współczesna cywilizacja. luksus i śmieci niezmiennie pozostają w orbicie moich zainteresowań.

Kraków. PLANT-A(k)CJA Alicja Patanowska w Galerii BB / Fot. fot. M. PółtorakKraków. PLANT-A(k)CJA Alicja Patanowska w Galerii BB / Fot. fot. M. Półtorak
Wystawa potrwa do 28 maja.
Informacje na GALERIA BB

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Intrygujące...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.