Facebook Google+ Twitter

Kraków. Poczet do matury czyli powrót hipisa

Pastelowe akwarele wykonane na papierze welinowym, okraszają fraszki i sentencje autorstwa Jacka Gulli -jednego z pierwszych hipisów Krakowa, którego „Poczet do matury” jest artystycznym powrotem z USA.

Jacek Gulla - Poczet do matury / Fot. M. PółtorakWystawa „Poczet do matury” jest bardzo w piwnicznym klimacie - styl rysunków, dobór tematu i ich forma nawiązują do inteligentnej ironii, gry symbolami i bądź co bądź -odważnym podejściem do tworzonej sztuki. Tematyka ekspozycji nawiązuje do pocztu królów polskich oraz wariacji na temat monarchii w ogóle. Pastelowe akwarele wykonane na papierze welinowym, okraszają fraszki i sentencje autorstwa Jacka Gulli. Całość kompozycji dopełnia wyeksponowanie prac artysty - zawieszone na jednorazowych wieszakach z pralni chemicznej, przypięte spinaczami do bielizny i okryte folią.
Jak tłumaczy artysta:Obrazy są pocztem królów, który jest odarty z Matejki, jakby wyprany z nadęcia.
Prace Gulli wychodzą z pralni i są gotowe do użycia -odświeżone w formie i treści. W pewnym sensie przygotowane do nowych, szybkich w funkcjonowaniu czasów konsumenckich, gdzie jeśli istnieć ma sztuka to tylko użytkowa. Ale Jacek Gulla nie należy do „artystycznych rzemieślników”, lecz jest artystą z pazurem, i dlatego jego sztuka jest wielowarstwowa, nie taka, na jaką pierwotnie wygląda. Pomimo lekkiej postaci, nie jest to tylko i wyłącznie satyra, ale raczej wizualizacja krasomówstwa autora. Jacek Gulla - Poczet do matury / Fot. M. Półtorak
Wielkiej opowieści jaką jest -dziś często marginalizowana- historia. Jednak ta, zawarta w obrazach, wiedza o dziejach także nie jest taką szkolną, schematyczną i w swym oddaleniu nierzeczywistą. Artysta posługuje się w jej przedstawieniu łączeniem schematów, wyszukiwaniem nowych okoliczności oraz wyolbrzymieniem tego, co łączy nasze tu i teraz z przeszłością.
Wystawa „Poczet do matury” jest zatem opowiastką, kaprysem, obok którego nie można przejść obojętnie.

Informacje na Piwnica Pod Baranami FB

oraz fragment wernisażu
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=AsFaKsGzKjM

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.