Facebook Google+ Twitter

Kraków. Poezja Tomasa Transtromera w oczach Józefa Barana

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-06 20:36

Podgórska Scena Poezji zaprasza na wyjątkowy wieczór autorski Józefa Barana.

 / Fot. plakatWybitny polski poeta przedstawi twórczość tegorocznego Noblisty, Tomasa Transtromera, opowie o autorze, jego życiu i spotkaniach z nim, a także o miejscu poezji Transtromera na poetyckiej mapie świata i we własnej twórczości.

Oprawa muzyczna wieczoru należeć będzie do skrzypaczka Sinfonietty Cracovia, Danuty Brandys, która wykona utwory Griega i Sibeliusa.

Józef Baran tak charakteryzuję twórczość Noblisty: Kiedy czytam wiersze wybitnych poetów polskich: Szymborskiej, Różewicza, Herberta, widzę że są obrysowane świadomym zamysłem. Wiersz jest obmyślony, zanim jeszcze powstał. Myśl, zamierzenie intelektualne... czy jak to inaczej nazwać, żeby wskazać miejsce „ratio” w akcie tworzenia - zdają się obramowywać przestrzeń liryczną. Natomiast u Transtromera wiersz bywa często zanurzony
w ciemnościach „"ie wiem". Otwiera się tylko na intuicję czytelnika, niczym błyskawica, która przez moment rozświetla utajoną sieć połączeń między rzeczami, sensami, zdarzeniami, skojarzeniami. Wszak wtrąceni jesteśmy w ciemności wielkiego nie wiem i tylko od wielkiego dzwonu doświadczamy błogosławieństwa epifanii
*.

Interpretacja wierszy Transtromera w j. Szwedzkim: Paul Vincent
koncepcja Eryk Ostrowski. Więcej na www.dkpodgorze.krakow.pl

* cyt za Józef Baran, Srebro w lombardzie albo lunch u Transtromerów, w: Tomas Transtromer Muzeum motyli, Oficyna Literacka 1994 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.