Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13233 miejsce

Kraków. Poezja w słowie, obrazie i… na rockowo.

Dwa Michały: Sokołowski & Kiliński czyli dwóch młodych i znanych już krakowskich poetów zaprezentowało swoje nowe wiersze, plany i osobowość. Po tym wieczorze jeden z nich musi wyjechać aż do Japonii.

 / Fot. Kinga BafeltowskaTrzecie w Krakowie spotkanie z cyklu Literacki Hyde Park rozpoczął swoją poezją Michał Sokołowski, autor tomiku pt. „Asymptoty” (2013) oraz świeżo wydanej książki poetyckiej pt. „Przebłyski”. W rozmowie z Krzysztofem Lalikiem przewijały się liczne wątki filozoficzne, których nie brak w poezji Sokołowskiego. A także w jego życiu. W październiku wyjeżdża bowiem na blisko roczne stypendium do Japonii jako doktorant w Zakładzie Filozofii Kultury UJ.
Tym razem poetów i publiczność ugościła Księgarnia – kawiarnia podróżnicza Bo No Bo. No właśnie, księgarnia podróżnicza oceniona niedawno jako jedna z najlepszych w Polsce. To całkiem dobra wróżba dla tego poety przed tak daleką podróżą.
Drugi autor, Michał Kiliński, co prawda właśnie pracuje nad swoim debiutanckim tomikiem, ale już jest rozpoznawalny na literackiej mapie Krakowa. Dokładnie dzień po Hyde Parku, czyli 16 września przypadła czwarta rocznica, od kiedy organizuje on w Krakowie spotkania literackie pod szyldem „Poezje Herezje”. Dotąd odbyło się ich 44, a wystąpiło na nich liczne grono literatów z niemal całej Polski.
Tym razem jednak to sam organizator wystąpił na scenie jako twórca. A właściwie w podwójnej roli. Po pierwsze, jako poeta zaprezentował wiersze, które planuje wkrótce wydać w tomiku pt. „Literatura brzydka”. Spotkanie z Michałem Kilińskim poprowadził charyzmatycznie Mariusz S. Kusion. Zresztą, organizator całego wydarzenia. Panowie rozmawiali m.in. o szerokiej działalności Kilińskiego, o motywach w jego poezji, o tym, jak przeplata się z nią jego życie prywatne oraz na temat… kiły.
Dokładnie - Melodramatyzującego Zespołu Wokalno-Muzycznego „Kiła”, który zagrał koncert po części poetyckiej. W grupie tej to właśnie Kiliński wykonuje swoje teksty w ciężkiej, rockowej aranżacji. A tu próbka: https://www.youtube.com/watch?v=6PLhFjGHM9U.
Rozmowie z poetami towarzyszyła w tle prezentacja z ich twórczością w oprawie graficznej Kingi Bafeltowskiej.

Wieczór poprowadzili Mariusz S. Kusion i Krzysztof Lalik.

POECI O SOBIE:
Michał Sokołowski urodził się w 1990 roku. Absolwent Porównawczych Studiów Cywilizacji na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, obecnie doktorant w Zakładzie Filozofii Kultury. Autor publikacji naukowych oraz popularnonaukowych. Laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich. Znalazł się czterokrotnie (2009-2012) w gronie nominowanych do nagrody głównej w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Wacława Iwaniuka na druk tomiku wierszy. Autor tomu „Asymptoty” (Kraków 2013), nominowanego do Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za Najlepszy Debiut Poetycki Roku. Lubi teatr, podróże, sport, muzykę alternatywną. Interesuje się estetyką i filozofią Dalekiego Wschodu. W 2016 roku w ramach serii Biblioteka Poezji / Na Krechę jako tom X ukazały się „Przebłyski”


Michał Killiński zamieszkały w Krakowie, urodzony w 1987 roku gdzie indziej. Zainteresowania: ludzie, zjawiska oraz żadne. W wolnych chwilach jest zajęty marnotrawstwem czasu oraz wydawaniem dźwięków oralnych w grupie muzycznej o imieniu Kiła. Usilnie próbuje także pełnić wiele różnych ról w życiu kulturalnym miasta Krakowa, by być jego pełnoprawnym mieszkańcem. Organizuje koncerty obcym zespołom, nieznajomym piszącym umożliwia stawanie się znajomymi czytającymi; pije z nimi alkohol i pali papierosy.
Opinia na temat jego utworów bywa różnoraka, od zachwytów przez obojętność, aż po mieszanie z błotem. Zgadza się z każdą z nich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.