Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

10583 miejsce

Kraków. Poszukując Arkadii

Obrazy Siemiradzkiego prezentowane na ekspozycji „Poszukując Arkadii” należą do kameralnego, nastrojowego nurtu jego malarstwa, gdzie dominują kompozycje sielankowe.

Poszukując Arkadii. Wystawa obrazów Henryka Siemiradzkiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego / Fot. fot. M. PółtorakW krakowskich Sukiennicach –w sali wystaw zmiennych w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach – prezentowane jest 12 obrazów olejnych Henryka Siemiradzkiego ze zbiorów Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego.

Poszukując Arkadii. Wystawa obrazów Henryka Siemiradzkiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego / Fot. fot. M. PółtorakArtysta w okresie studiów w Akademii petersburskiej (1864–1870), podczas wakacyjnych pobytów w Charkowie, tworzył kompozycje o idyllicznym nastroju, oddające koloryt jego rodzinnych stron.
Na krakowskiej reprezentują je : Noc Iwana Kupała oraz Sielanka – scena rodzajowa z ukraińskiej wsi. W następnej części ekspozycji prezentowane są sceny antyczne, typowe dla nieco późniejszej twórczości Siemiradzkiego. Są to sielanki nawiązujące do życia antycznych Greków i Rzymian, których usytuowanie w przestrzeni zawiera się w pejzażu Kampanii, utożsamionej przez artystę z Arkadią.

- W tych rodzajowych scenach z czasów antycznych postacie wyobrażone są na tle krajobrazów oddanych wiernie, z wielką wrażliwością na światło i barwę, wypełnionych słońcem” – zwraca uwagę kurator wystawy Beata Studziżba-Kubalska. - W kompozycji Odpoczynek świetlisty pejzaż staje się tematem centralnym. W zgoła idyllicznej scenerii artysta sytuuje też scenę spotkania Jezusa z kobietą z Samarii w obrazie Chrystus i Samarytanka. Wystawy dopełnia praca Amor i Psyche – cenione przez historyków sztuki studium do kurtyny Teatru Miejskiego w Krakowie – oraz studia antycznych kobiet.

Poszukując Arkadii. Wystawa obrazów Henryka Siemiradzkiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego / Fot. fot. M. PółtorakPod koniec XIX wieku Siemiradzki był jednym z najsławniejszych polskich malarzy, artystą-celebrytą, odwiedzanym i przyjmowanym przez znane osobistości, uroczyście witanym w europejskich metropoliach, w których urządzał pokazy swoich płócien. Dziś dzieła te są nadal cenione, eksponowane w wielu muzeach i zbiorach prywatnych, poszukiwane na aukcjach, gdzie osiągają imponujące ceny. Warto przypomnieć, że to właśnie obraz Henryka Siemiradzkiego Pochodnie Nerona przyczynił się do powstania Muzeum Narodowego w Krakowie. W czasie uroczystych obchodów jubileuszu 50-lecia pracy twórczej Józefa Ignacego Kraszewskiego, które odbyły się w październiku 1879 roku w Sukiennicach, Siemiradzki ofiarował Polakom Pochodnie Nerona, by stały się pierwszym dziełem w zbiorach przyszłego Muzeum Narodowego. Zainicjował tym samym polską narodową kolekcję sztuki.
(na. podst. mat. prasowych MNK)

Poszukując Arkadii. Wystawa obrazów Henryka Siemiradzkiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego / Fot. fot. M. PółtorakPoszukując Arkadii.
Wystawa obrazów Henryka Siemiradzkiego z Lwowskiej Narodowej Galerii Sztuki im. B.G. Woźnickiego
potrwa do 7 sierpnia.
Informacje na : http://mnk.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.