Facebook Google+ Twitter

Kraków: Pożar LEGENDY pod Wawelem

W sobotnie przedpołudnie na środku zakola Wisły w okolicach Bulwaru Czerwińskiego u stóp wzgórza Wawelskiego odbyła się szkoleniowa akcja ratunkowa. Ewakuowano pasażerów statku wycieczkowego LEGENDA. Akcja trwała około 30 minut.

Kraków: Pożar LEGENDY pod Wawelem - ćwiczenia ratownictwa wodnego / Fot. Sławomir OstrowskiNa szczęście krzyki wołających o pomoc ludzi i dym, który spowił statek, były jedynie symulacją prawdziwego pożaru, a przerażeni pasażerowie, którzy w panice wyskakiwali do Wisły, byli ubranymi w kombinezony do nurkowania zawodowcami. Cała akcja była ćwiczeniem z ratownictwa wodnego zorganizowanymi przez Powiatowy Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Krakowie.

Ćwiczenia miały na celu sprawdzenie stopnia przygotowania WOPR-u, Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej i Pogotowia Ratunkowego do prowadzenia wspólnych działań z zakresu ratownictwa wodnego. CzasKraków: Pożar LEGENDY pod Wawelem - ćwiczenia ratownictwa wodnego / Fot. Sławomir Ostrowski ćwiczenia zaplanowano na około 60 minut, ale okazało się, że zarówno akcja gaśnicza, jak i ewakuacyjna zostały przeprowadzone tak sprawnie, że całe ćwiczenie zakończono po 30 minutach od momentu pojawienia się pierwszej chmury dymu. W akcji ratowniczej uczestniczył między innymi minipoduszkowiec straży pożarnej, skutery wodne, łodzie pontonowe i motorówki patrolowe policji wodnej. Te ostatnie po przypłynięciu na teren zdarzenia zamknęły na czas trwania akcji ratowniczej cały odcinek Wisły w rejonie Bulwaru Czerwińskiego dla żeglugi, to samo na brzegu zrobiła Straż Miejska w celu zabezpieczenia obszaru do swobodnego prowadzenia działań ratowniczych, na brzegu rozstawiono specjalny namiot, w którym zorganizowano doraźny punkt medyczny, do którego ewakuowano wszystkich rannych. W punkcie medycznym lekarze ratownicy dokonywali wstępnej selekcji chorych, by najciężej poszkodowani w pierwszej kolejności mogli zostać odwiezieni do szpitali. Akcja wywołała duże zainteresowanie u przypadkowych przechodniów oraz u przejeżdżających mostem Dębnickim pojazdów i pasażerów komunikacji miejskiej.

Kraków: Pożar LEGENDY pod Wawelem - ćwiczenia ratownictwa wodnego / Fot. Sławomir OstrowskiKraków jest miastem, w którym odbywa się wiele różnych imprez na wodzie. Największe z nich to Wianki i Smocze Widowisko Teatru Groteska podczas którego olbrzymie barki ciągają po Wiśle wypełnione helem olbrzymie latające makiety smoków. Dodatkowo latem pod Wawelem kursują tramwaje wodne i cała masa różnych statków pasażerskich oferujących turystom rejsy po rzece. Powoduje to konieczność prowadzenia szkoleń z zakresu ratownictwa wodnego z uwzględnienie tak dużej skali wypadku jak statek pasażerski. Na szczęście sobotnie ćwiczenia pokazały, że wszystkie służby są dobrze przygotowane do takich akcji.

Kraków: Pożar LEGENDY pod Wawelem - ćwiczenia ratownictwa wodnego / Fot. Sławomir OstrowskiKraków: Pożar LEGENDY pod Wawelem - ćwiczenia ratownictwa wodnego / Fot. Sławomir OstrowskiKraków: Pożar LEGENDY pod Wawelem - ćwiczenia ratownictwa wodnego / Fot. Sławomir OstrowskiKraków: Pożar LEGENDY pod Wawelem - ćwiczenia ratownictwa wodnego / Fot. Sławomir OstrowskiKraków: Pożar LEGENDY pod Wawelem - ćwiczenia ratownictwa wodnego / Fot. Sławomir OstrowskiKraków: Pożar LEGENDY pod Wawelem - ćwiczenia ratownictwa wodnego / Fot. Sławomir OstrowskiKraków: Pożar LEGENDY pod Wawelem - ćwiczenia ratownictwa wodnego / Fot. Sławomir OstrowskiKraków: Pożar LEGENDY pod Wawelem - ćwiczenia ratownictwa wodnego / Fot. Sławomir Ostrowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Dziękuję za zwrócenie uwagi i gratuluję spostrzegawczości. Błąd poprawiłem. Jak widać czasami taki byczek przejdzie przez zagrodę autora i przez ogródek moderatora tekstu :) Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam
  • Adam
  • 15.05.2011 19:07

Czy u "stup" wzgórza Wawelskiego nie powinno być - u stóp wzgórza???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę się zgodzić - to była faktycznie legenda. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.