Facebook Google+ Twitter

Kraków: Poznaj życie Marka Grechuty

W hotelu Pod Różą, przy ul. Floriańskiej 14, od 6 do 20 października trwa wystawa zatytułowana "Marek Grechuta-życie artysty"

Marek Grechuta / Fot. Łukasz MicLokalizacja wystawy nie jest przypadkowa, ponieważ to właśnie w hotelu Pod Różą, Marek Grechuta w latach osiemdziesiątych miał swoją artystyczną piwnicę. Na wystawie można zobaczyć fotografie Grechuty wykonane przez Zenona Wróbla (wykonywał również zdjęcia na okładki albumów artysty).

Na ekspozycji zaprezentowane są m. in. folder z koncertu, który odbył się 20 grudnia 1986 roku w Londynie, kiedy to Marek Grechuta występował z grupą „Anawa”, pochodzący ze zbiorów Michała Półtoraka-artysty "Piwnicy Pod Baranami". To właśnie za sprawą Grechuty w latach siedemdziesiątych pojawił się w "Piwnicy" by mu akompaniować. Przechodząc dalej widzimy archiwalne zdjęcia Grupy WIEM. Po opuszczeniu zespołu Anawa w 1971 roku, Marek Grechuta postanowił iść swoją drogą, powołując wspomnianą grupę WIEM. Rozwinięcie skrótu oznaczało "W Innej Epoce Muzycznej", która miała dawać do zrozumienia, że czas na zmianę orientacji muzycznej. Teksty opierały się na twórczości współczesnych poetów. Niepublikowane okładki płyt to kolejna z ciekawostek wystawy.

Marek Grechuta ur. w 1945 roku w Zamościu, zmarł 9 października w 2006 roku w Krakowie i tutaj został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Alei Zasłużonych. W Krakowie na studiach architektonicznych na Politechnice Krakowskiej poznał Jana Kantego Pawluśkiewicza, z którym założył Kabaret Architektów Anawa. Był laureatem wielu festiwali, m. in. debiutując w 1967 roku na Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie, na którym zdobył drugie miejsce czy zdobywając rok później nagrodę dziennikarzy za utwór, pt. "Serce" na VI Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Nowosybirsk 1976 rok / Fot. Łukasz MicFolder z koncertu w Londynie / Fot. Łukasz MicFolder z koncertu w Londynie. "Będą ci grały skrzypce lipowe, będą śpiewały jarzębinowe drzewa, liście, kwiaty wszystkie" / Fot. Łukasz MicNuty-"Korowód" / Fot. Łukasz MicMarek Grechuta świadkiem na ślubie / Fot. Łukasz MicNa zdjęciu m. in., Marek Grechuta z żoną Danutą / Fot. Łukasz MicFotografie / Fot. Łukasz MicNiepublikowane okładki płyt artysty / Fot. Łukasz MicEkspozycja. "Ważne są tylko te dni, których jeszcze nie znamy" / Fot. Łukasz Mic

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Kraków + Grechuta = <3

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.