Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

8378 miejsce

Kraków. Projekt "Kafka - oswajanie Obcego"

Tytułowy „obcy” to twarz artysty, która została ucharakteryzowana do statystowania w filmie Lista Schindlera. Wizerunek, jaki zobaczył w lustrze mocno go zatrwożył, gdyż postać ta była mu obca. Wtedy poczuł się jak w sytuacji kafkowskiej.

Projekt Kafka - Oswajanie Obcego -pod takim tytułem zawiera się inicjatywa artystyczna prof. Zbigniewa Bajka zakończona wystawą w CSW Solvay. Jak mówi pomysłodawca -prof. Bajek: Projekt 'Kafka' jest kontynuacją wcześniejszego, zatytułowanego „Oswajanie obcego”, który zacząłem realizować w ramach międzynarodowego projektu „przedmieścia”, na peryferiach Ostrawy, Wiednia i Krakowa, między innymi z udziałem dzieci.
Projekt Wizerunek „obcego” jest głównym materiałem i tworzywem do budowania narracji artystycznej -zarówno samego autora, jak i zaproszonych przez niego gości. Tytułowy „obcy” to twarz Zbigniewa Bajka, która jest ucharakteryzowana do statystowania w filmie Lista Schindlera. Wizerunek, jaki zobaczył w lustrze profesor mocno go zatrwożył, gdyż pozbawiona zarostu i długich włosów postać była mu zupełnie nieznana.
Projekt Artysta poczuł się jak w sytuacji kafkowskiej, czyli pełnej niepokoju, niepewności oraz niesprecyzowanego, acz mocnego zagrożenia, a także poczucia wszechogarniającego wpływu potężnej siły lub władzy. Takie odczucia leżały u początków jego inspiracji performatywnej, ale także nawiązywały do specyficznego czasu, w jakim żył drugi bohater projektu - Franz Kafka, który szukał ratunku w kulturze. Podobnie Zbigniew Bajek postanowił odnaleźć się w nowej sytuacji i 'zapoznać się'” ze sobą poprzez projekty artystyczne. Najpierw powstał cykl, w którym do oblicza profesora dopasowane zostały cytaty z Kafki, a potem inni artyści oraz uczestnicy warsztatów (w przypadku wystawy w Solvay to dzieci), kreowali oblicza poskromionego obcego według własnego pomysłu.Projekt Współpraca nie byłby możliwa, gdyby profesor nie dostrzegał uniwersalności twórczości Kafki, która powoduje, że jak mówi- [przesłanie]jest zrozumiałe przez osoby z najbardziej odległych obszarów kulturowych, z różnych grup wiekowych, bo wszystkich dotykają podobne lęki, dopadają bliźniacze demony. Jesteśmy wielką rodziną kafkowską.
W projekcie [i]Kafka – Oswajanie Obcego
” wykorzystane zostały artystyczne narzędzia takie jak: aforyzmy, cytaty z nowel, opowiadań, powieści, pojedyncze zwroty czy wyrazy pochodzące z dorobku genialnego pisarza, które posłużyły, jako dopełnienie treści i formy wyobrażeń malarskich, gdzie za pomocą farb, narzędzi rysunkowych, rzutnika multimedialnego wydobyto to, co w owym okiełznywaniu jest najważniejsze. Oczywiście do każdego subiektywnie.Więcej o projekcie i wystawie w SOLVAY oraz konkursie dla dzieci przeprowadzonym w Krakowie przez przez malarkę Izabelę Biela na : SOLVAY FACEBOOK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.