Facebook Google+ Twitter

Kraków przed Festiwalem Trzech Oper Krzysztofa Pendereckiego

W ramach Festiwalu oper Krzysztofa Pendereckiego w Operze Krakowskiej zobaczymy od 27 września do 5 października krakowskie "Diabły z Loudun" oraz gdański 'Ubu Rex' i wrocławski "Raj utracony".

Konferencja festiwalu oper Krzysztofa Pendereckiego w operze krakowskiej / Fot. wiesław adamikNa konferencję prasową zorganizowana z tej okazji, którą poprowadził dyrektor krakowskiej sceny Bogusław Nowak, przybyło bardzo wielu dziennikarzy. Nic dziwnego, sam mistrz, światowej sławy polski kompozytor Krzysztof Penderecki, który w tym roku obchodzi jubileusz 80-lecia urodzin, nie tylko w niej uczestniczył, ale odpowiadał szczegółowo na każde zadane pytanie. Mistrz jest, jak to zobaczyliśmy, nadal w pełni sił twórczych i witalnych.

kompozytor KRZYSZTOF [PENDERECKI I DYREKTOR Opery krakowskiej Bogusław NOWAK / Fot. WIESŁAW ADAMIKSpośród 4 napisanych przez Pendereckiego oper (nie licząc jego opery dla dzieci "Najdzielniejszy rycerz" z 1962, której partytura zaginęła) zabrakło jedynie inscenizacji "Czarnej maski", której nie ma w swoim repertuarze aktualnie żadna z polskich oper.

Krzysztof Penderecki / Fot. WIESŁAW ADAMIKAUTOGRAF KOMPOZYTORA KRZYSZTOFA PENEDERECKIEGO / Fot. WIESŁAW ADAMIKkonferencja prasowa w Operze Krakowskiej z okazji festiwalu oper Krzysztofa Pendereckiego / Fot. WIESŁAW ADAMIK

Festiwal otworzy spektakl "Diabły z Loudun" w reżyserii Laco Adamika, znajdujący się w repertuarze krakowskiej sceny od 2008 roku, czyli od przejęcia przez jej zespól nowego gmachu. KRZYSZTOF PENDERECKIW KRAKOWIE 24 IX 2013 ROKU / Fot. WIESŁAW ADAMIK

Jako drugie dzieło w ramach tego festiwalu zaprezentuje inscenizację opery "Ubu Rex" w realizacji Janusza Wiśniewskiego (Opera Bałtycka) w dniu 3 października, a zakończy prezentacja przez Operę Wrocławską "Raju utraconego" w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego w dniu 5 października.

Współorganizatorem Festiwalu Oper Pendereckiego jest Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Jego przedstawiciele podkreślali na krakowskiej konferencji, że wybór Opery Krakowskiej na miejsce takiego festiwalu operowego nie był przypadkowy.

https://www.facebook.com/luslawice

80. urodziny kompozytor będzie świętował w Warszawie w połowie listopada na festiwalu muzycznym swojego imienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Do tej pory moje materiały dotyczące znakomitej sceny w Krakowie Opery Krakowskiej miały oglądalność poniżej 500 odsłon, a obecnie już wiele takich moich recenzji muzycznych przekracza nie tylko tę liczbę, ale także 1.000 odsłon. Bardzo dziękuję za zainteresowanie.Postaram się przygotować dla Państwa niebawem jeszcze ciekawszy materiał dotyczący tematyki operowej, która zajmuję się tak systematycznie od 5 lat. Obchodzę więc mały jubileusz. Jak to się dzieje, ze na pewnym etapie życia docenia się własnie operowa muzę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.