Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13266 miejsce

Kraków. Przez eksperyment do realizacji projektu?

Na placu im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie przeprowadzono symulację projektowanych gabarytów i usytuowania pomnika dedykowanego płk. Ryszardowi Kuklińskiemu.

Warianty wysokości klucza łuku pomnika, wyznaczano przy pomocy podnośnika / Fot. Dariusz Bułka5 października w godz. 8-9.10 odbył się eksperyment - wizja lokalna - mający na celu przestudiowanie w realnej rzeczywistości urbanistycznej i architektonicznej placu im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, projektowanych gabarytów i usytuowania pomnika dedykowanego płk. Ryszardowi Kuklińskiemu.

Całe przedsięwzięcie to efekt decyzji z 21 września, która zapadła w gabinecie wojewody krakowskiego Stanisława Kracika. Dzięki niemu doszło do spotkania wojewódzkiego konserwatora zabytków z inwestorem, prezesem Stowarzyszenia im. płk. R. Kuklińskiego. W eksperymencie i dyskusji, oprócz autorów J.Krzysztofa Lenartowicza i Czesława Dźwigaja, udział wzięli wszyscy kompetentni przedstawiciele władz Krakowa i województwa małopolskiego. Byli to m.in. Elżbieta Koterba, architekt, v-ce prezydent Krakowa, Anna Konicka - Woyda i dyr. Tomasz Pelc z wydziału architektury i urbanistyki, Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków, Andrzej Wyżykowski, główny architekt Krakowa, Jerzy Zbiegień, miejski konserwator zabytków, Borysław Czerakcziew, przewodniczący małopolskiej izby architektów.

Z autorami projektu, przy eksperymencie polegającym na wyznaczeniu linii ustawienia pomnika i wyznaczeniu trzech wariantów wysokości klucza jego łuku, współpracowali przedstawiciele inwestora, Stowarzyszenia im. płk. Ryszarda Kuklińskiego: Józef Lassota, prezydent Krakowa w l. 1992-98, który wręczał Pułkownikowi 29 kwietnia 1998 r. akt Honorowego Obywatelstwa Krakowa, Henryk A. Pach, Dariusz Bułka i Michał Pach, pełnomocnik Stowarzyszenia ds. budowlanych.

Po obserwacji eksperymentu w trzech wariantach wysokościowych i dyskusji, w której przedstawiciele inwestora nie uczestniczyli, zdając się na ustalenia kompetentnego gremium, zgodzili się na pewne zmiany w wysokości pomnika. 8,5 m zamiast poprzednich teoretycznych 10,6 m, lekkie przesunięcie jego osi wschód - zachód wzdłuż linii północ - południe oraz korektę gęstości płyt "upadającego muru berlińskiego".

Po dalszej analizie dokumentacji fotograficznej z przebiegu eksperymentu, autorzy przedłożą skorygowaną wersję projektu i postępowanie o wydanie warunków zabudowy zostanie wznowione.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Henryk Pach
  • Henryk Pach
  • 07.10.2011 19:51

Znak zapytania - ? - w tytule informacji nie pochodzi ode mnie. Henryk Pach

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.