Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przez eksperyment do realizacji projektu?

Redakcja
Warianty wysokości klucza łuku pomnika, wyznaczano przy pomocy podnośnika
Warianty wysokości klucza łuku pomnika, wyznaczano przy pomocy podnośnika Dariusz Bułka
Na placu im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Krakowie przeprowadzono symulację projektowanych gabarytów i usytuowania pomnika dedykowanego płk. Ryszardowi Kuklińskiemu.

5 października w godz. 8-9.10 odbył się eksperyment - wizja lokalna - mający na celu przestudiowanie w realnej rzeczywistości urbanistycznej i architektonicznej placu im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, projektowanych gabarytów i usytuowania pomnika dedykowanego płk. Ryszardowi Kuklińskiemu.

Całe przedsięwzięcie to efekt decyzji z 21 września, która zapadła w gabinecie wojewody krakowskiego Stanisława Kracika. Dzięki niemu doszło do spotkania wojewódzkiego konserwatora zabytków z inwestorem, prezesem Stowarzyszenia im. płk. R. Kuklińskiego. W eksperymencie i dyskusji, oprócz autorów J.Krzysztofa Lenartowicza i Czesława Dźwigaja, udział wzięli wszyscy kompetentni przedstawiciele władz Krakowa i województwa małopolskiego. Byli to m.in. Elżbieta Koterba, architekt, v-ce prezydent Krakowa, Anna Konicka - Woyda i dyr. Tomasz Pelc z wydziału architektury i urbanistyki, Jan Janczykowski, wojewódzki konserwator zabytków, Andrzej Wyżykowski, główny architekt Krakowa, Jerzy Zbiegień, miejski konserwator zabytków, Borysław Czerakcziew, przewodniczący małopolskiej izby architektów.

Z autorami projektu, przy eksperymencie polegającym na wyznaczeniu linii ustawienia pomnika i wyznaczeniu trzech wariantów wysokości klucza jego łuku, współpracowali przedstawiciele inwestora, Stowarzyszenia im. płk. Ryszarda Kuklińskiego: Józef Lassota, prezydent Krakowa w l. 1992-98, który wręczał Pułkownikowi 29 kwietnia 1998 r. akt Honorowego Obywatelstwa Krakowa, Henryk A. Pach, Dariusz Bułka i Michał Pach, pełnomocnik Stowarzyszenia ds. budowlanych.

Po obserwacji eksperymentu w trzech wariantach wysokościowych i dyskusji, w której przedstawiciele inwestora nie uczestniczyli, zdając się na ustalenia kompetentnego gremium, zgodzili się na pewne zmiany w wysokości pomnika. 8,5 m zamiast poprzednich teoretycznych 10,6 m, lekkie przesunięcie jego osi wschód - zachód wzdłuż linii północ - południe oraz korektę gęstości płyt "upadającego muru berlińskiego".

Po dalszej analizie dokumentacji fotograficznej z przebiegu eksperymentu, autorzy przedłożą skorygowaną wersję projektu i postępowanie o wydanie warunków zabudowy zostanie wznowione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto