Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7125 miejsce

Kraków przygotowuje się do Euro. Ćwiczenia na stadionie Wisły Kraków

Dziś o godzinie 10.12 jedną z trybun stadionu Białej Gwiazdy wstrząsnęła seria wybuchów. Po natychmiastowej ewakuacji kibiców, przybyłe służby przystąpiły do akcji ratowniczej. Na szczęście całe zajście to tylko ćwiczenie przed Euro 2012.

Po wyeliminowaniu groźby kolejnych wybuchów na sektor wkraczają strażacy z noszami, by rozpocząć ewakuację rannych do specjalnej strefy / Fot. Sławomir OstrowskiOrganizatorzy szkolenia zadbali o to, by scenariusz ćwiczeń brał pod uwagę nie tylko zachowanie osób w stanie szoku po ataku terrorystycznym, ale również zagrożenia typowe dla spotkań piłkarskich.

Scenariusz ćwiczenia zakładał, że w trakcie ewakuacji kibiców z trybuny po wybuchu bomby dochodzi do rozróby stadionowej i trzeba użyć siły by wyprowadzić kibiców poza obszar zagrożony.

W czasie gdy ochrona stadionu wspólnie z policją spychała kibiców na teren parkingu przed stadionem, na trybunie straż pożarna dogaszała pożar starając się możliwie jak najszybciej umożliwić wejście na trybunę ratownikom medycznym w celu ewakuacji ciężko rannych i wyniesienia poza zagrożony obszar ciał zabitych. Poszkodowanych ewakuowano do specjalnie utworzonej strefy ratunkowej, gdzie odbywał się podział rannych i wyznaczanie kolejności udzielania pomocy oraz transportu do szpitali w zależności od stanu poszkodowanego. Rusza ewakuacja kibiców / Fot. Sławomir Ostrowski

30 rannych i 3 zabitych, to bilans tego ataku terrorystycznego. Ćwiczenie było sprawdzianem wspólnego działania różnych służb w sytuacji kryzysowej jaka może wystąpić podczas Euro 2012. W działaniach na stadionie Wisły Kraków uczestniczyli strażacy, policja, służby ochrony i ratownicy medyczni.

Trwa gaszenie stadionu / Fot. Sławomir OstrowskiByło to już drugie tego typu ćwiczenie i odbywało się pod kryptonimem LIBERO II. W jego ramach uczestnicy musieli się zmierzyć między innymi z takimi problemami jak: awaria energetyczna, katastrofa na drodze ekspresowej, usuwanie skutków niepokojów społecznych po meczu piłkarskim. Scenariusz ćwiczeń zakładał 30-godzinną lawinę wydarzeń składających się na możliwie najczarniejszy scenariusz z jakim może przyjść się zmierzyć centrom kryzysowym i służbom ratunkowym w Polsce podczas Euro 2012. Poprzednie ćwiczenia pod kryptonimem LIBERO odbyły się w marcu tego roku.

Pierwsze sekundy po wybuchu, trybunę zaczyna zasnuwać gęsty dym / Fot. Sławomir OstrowskiTrwa ewakuacja stadionu / Fot. Sławomir OstrowskiDuża grupa kibiców odmawia ewakuacji i stawia opór ochronie obiektu / Fot. Sławomir OstrowskiStrażacy rozpoczynają akcję gaśniczą / Fot. Sławomir OstrowskiW trakcie gaszenia z trybuny są ewakuowani zbuntowani kibice / Fot. Sławomir OstrowskiPo sprowadzeniu kibiców z górnej części trybuny akcję gaśniczą można przenieść w jej wyższe partie / Fot. Sławomir OstrowskiW czasie gdy strażacy kończą akcję gaśniczą na trybunie pozostają już tylko ranni i zabici / Fot. Sławomir OstrowskiTym czasem ochrona i policja starają się opanować zbuntowanych kibiców. To groźna sytuacja, tym bardziej, że w tej grupie może znajdować się również terrorysta, który podłożył bombę na stadionie / Fot. Sławomir OstrowskiW czasie gdy policja sprawdza sektor w poszukiwaniu kolejnych ładunków ratownicy medyczni docierają do pierwszych rannych / Fot. Sławomir OstrowskiPodczas przeprowadzanych ćwiczeń środki pozoracji urazów takie jak sztuczna krew, symulacje złamań otwartych, sztuczne jelita itp. zastąpiono kartkami z opisem urazu jakiego doznał każdy z poszkodowanych / Fot. Sławomir OstrowskiStrażacy przenoszą rannego z urazem kręgosłupa na nosze / Fot. Sławomir OstrowskiDo akcji ratowniczej przystępują również inne służby znajdujące się na stadionie. W sytuacji gdy ważny jest czas liczy się każda para rąk / Fot. Sławomir OstrowskiKolejni ranni są znoszeni z trybuny / Fot. Sławomir OstrowskiInformacja na plecach ratownika / Fot. Sławomir OstrowskiPrzebieg akcji obserwują również przedstawiciele Ukrainy. Ukraiński strażak dokumentuje przebieg akcji / Fot. Sławomir OstrowskiRanni zakwalifikowani jako nadający się do transportu są przenoszeni do karetek pogotowia / Fot. Sławomir OstrowskiKolejny ranny za chwilę zostanie przewieziony do szpitala / Fot. Sławomir OstrowskiRatownicy przenoszą kolejnego poszkodowanego do czekającej karetki / Fot. Sławomir OstrowskiStrażacy wynoszą ciało jednej z ofiar wybuchu bomby / Fot. Sławomir OstrowskiKolejna ofiara wybuchu jest znoszona z trybuny / Fot. Sławomir OstrowskiWybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Oryginalny tytuł tego materiału: "Wybuch bomby na stadionie Wisły Kraków" i znowu redakcja zadbała o obniżenie nośności artykułu ingerując w tytuł materiału. Bez sensu i powodu. Ciągle kładą nacisk na ilość odsłon, a z drugiej strony robią takie numery. Większość redakcji napisała o bombie na stadionie lub jej wybuchu, a ty proszę bardzo nudny odpychający tytuł. Szkoda że nie dano tytułu "Na stadionie rośnie zielona trawa". Czy interesujące tytuły artykułów są zarezerwowane dla grona wybranych? Nie chciałem publikować tego materiału z tak nudnym i odpychającym tytułem z jakim się ukazał.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.