Facebook Google+ Twitter

Kraków. Rozpoczęła się 18. edycja festiwalu Etiuda & Anima!

W krakowskim kinie "Rotunda" zainaugurowano 18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda & Anima. Podczas uroczystości wyświetlono m.in. odświeżoną wersję legendarnej "Podróż na Księżyc" z 1902 r.

Oficjalny plakat 18. MFF Etiuda&Anima / Fot. Materiały prasoweEtiuda & Anima zajmuje szczególne miejsce na mapie rodzimych festiwali filmowych. W tym roku impreza, w pełni poświęcona animacjom i studenckich etiudą, hucznie obchodzi swoją pełnoletność. Inauguracja kolejnej edycji festiwalu odbyła się w krakowskim kinie "Rotunda". Jej główną częścią była projekcja niezwykłych etiud m.in. kolorowej wersji legendarnej produkcji science-fiction "Podróż na Księżyc" z 1902 r. Produkcja, opowiadająca o grupie uczonych zmierzających w stronę naturalnego satelity Ziemi, przez wiele lat była znana tylko z czarno-białej kopii. Mało kto jednak wiedział, że powstała również ręcznie kolorowana wersja, która jest prawdziwym białym krukiem. Do niemego filmu nową ścieżkę dźwiękową nagrał francuski duet AIR, który porwał festiwalową publikę.

Uroczystego otwarcia MFF Etiuda & Anima dokonał Bogusław Zmudziński. Dyrektor imprezy, a zarazem jej pomysłodawca, podziękował sponsorom, partnerom oraz wszystkim, którzy przez 18 lat wpływali na rozwój unikatowego festiwalu filmowego. Chwilę potem zgromadzona w "Rotundzie" publiczność zapoznała się z animacją "Kot Rabin" w reżyserii Joann Sfar i Antoine Delesvaux. Pełna ironii i humoru opowieść oparta na komiksowym pierwowzorze, idealnie trafiła w gusta gości inauguracji. Podczas piątkowego wieczoru pokazano także eksperymentalny film Dennisa Tupicoffa pt. "Pierwszy wywiad". Jest on zapisem artystycznej wizji tego, jak wyglądać mogłaby zarejestrowana kinematografem rozmowa Nadara z Michelem Eugene Chevreulem pod koniec XIX w.

Czytaj dalej ->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.