Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17639 miejsce

Kraków: rusza Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Najstarsze polskie Muzeum Narodowe, 3 września, zostanie oddane do użytku po kapitalnym remoncie.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach po remoncie / Fot. Sławomir OstrowskiRemontowi poddano nie tylko piętro Sukiennic zajmowane przez Muzeum Narodowe, ale również część kupiecką (parter) oraz elewację i dach. Nie był to pierwszy tak gruntowny remont w historii krakowskich Sukiennic. Pierwszej dużej renowacji budynek poddano w latach 1875-1879.

W październiku 1879 roku, w Sukiennicach, obchodzono jubileusz 50-lecia pracy twórczej Józefa Ignacego Kraszewskiego. To właśnie podczas owych uroczystości, które przyjęły charakter wielkiej patriotycznej manifestacji jednoczącej Polaków z wszystkich trzech zaborów i emigracji, przybyły z Rzymu malarz Henryk Siemiradzki, ofiarował swój obraz "Pochodnie Nerona"(1876) z przeznaczeniem na utworzenie w tym miejscu (Sukiennicach) Narodowego Muzeum, co stało się faktem dzięki uchwale Rady Miasta Krakowa z dnia 7 października 1879 roku, przeznaczającej połowę piętra Sukiennic na założenie Muzeum Narodowego.

Kolejną tak znaczącą renowację Sukiennice przeszły w latach 1955-1959. Pół wieku po tym remoncie stan techniczny niespełniający współczesnych wymagań sprawiły, że w momencie gdy Urząd Miasta Krakowa przystąpił do remontu parteru Sukiennic oraz nawierzchni Rynku Głównego dyrektor Muzeum Narodowego, Zofia Gołubiew postanowiła poddać Oddział w Sukiennicach gruntownej modernizacji.

31 sierpnia 2006 roku Sukiennice zamknięto dla zwiedzających, ale nie od razu przystąpiono do remontu. Niemal 1300 obrazów i rzeźb musiało zostać zabrane z muzeum w Sukiennicach. Normalnym zwyczajem na czas remontu zbioru trafiają do magazynów na przechowanie lecz w tym wypadku podjęto się rozwiązania, które było pionierskie w historii muzealnictwa, ponieważ postanowiono nie zamykać na czas remontu dzieł w magazynie. Zamiast tego urządzono z nich galerię na Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Remont i modernizacja Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku były jedną z największych tego typu inwestycji w Europie. Koszt wszystkich prac wyniósł 8 733 610 euro.

Podczas remontu wywieziono 120 ton gruzu, położono 2,5 tysiąca metrów kwadratowych podłóg, 4 kilometry instalacji elektrycznych, 3 kilometry rur. W budynku wymianie poddano 30 ton konstrukcji stalowych, dodano 24 ton urządzeń (w tym wentylatory, silniki, klimatyzatory). 5000 metrów kwadratowych powierzchni pokryto tynkami i farbą, wstawiono 1800 metrów kwadratowych świetlików. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach po remoncie / Fot. Sławomir OstrowskiPowstała nowa konstrukcja dachu oraz pojawiła się winda do transportu obrazów i winda szklana dla publiczności.

Zmianie uległy nie tylko nazwy sal ("Sala Bacciarellego: Oświecenie", "Sala Michałowskiego: Romantyzm, w stronę sztuki narodowej", "Sala Siemiradzkiego: Wokół akademii" i "Sala Chełmońskiego: Realizm, polski impresjonizm, początki symbolizmu") również sam sposób eksponowania zgromadzonych tu dzieł sztuki uległ znaczącej zmianie. Jednym z takich przejawów XXI wieku są elektroniczni przewodnicy, są to poręczne urządzenia o regulowanej sile głosu z przygotowaną wersją opisu dzieł dla dzieci i dla dorosłych. Elektroniczny przewodnik po wprowadzeniu numeru interesującego nas dzieła w sposób przystępny przedstawia wybrane dzieło w postaci obrazka i głosowo opowiada o jego autorze i samej pracy.Elektroniczny przewodnik po wystawie / Fot. Sławomir Ostrowski

Modernizacja dachu (1800 metrów kwadratowych świetlików) sprawiła, że sale są o wiele jaśniejsze. Dodatkową atrakcją nowego muzeum jest kawiarnia z tarasem widokowym w kierunku Bazyliki Mariackiej. Remont Sukiennic był możliwy dzięki wsparciu finansowemu z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz wsparciu Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Prace w ramach projektu "Nowe Sukiennice" oficjalnie zakończono 24 lipca 2010 roku kiedy to uroczyście podpisano Akt Odnowienie Muzeum Narodowego.Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdan Zdrojewski, składa podpis pod Uroczystym Aktem Odnowienie Muzeum Narodowego w Sukiennicach / Fot. Sławomir Ostrowski

Zapewne wszystkich pragnących zobaczyć najstarsze polskie Muzeum Narodowe ucieszy wiadomość, że 3-5 września wstęp i oprowadzanie przez przewodników po Galerii Sztuki XIX wieku oraz warsztaty są bezpłatne!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Krakowiak
  • Krakowiak
  • 26.09.2010 11:31

Ile wam płaci PZU za pisanie takich durnych komentarzy?

Komentarz został ukrytyrozwiń
boliszka
  • boliszka
  • 14.09.2010 13:34

Pozytywne zaskoczenie ze w ogole PZU angazuje sie w tego typu wydarzenia.Ale tutaj tylko nalezy pogratulowac świetnej inicjatywy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nieźle to wszystko zrobili, widzę ze po muzeum Chopina to kolejne, które chce przyciągnąć choćby przez technologiczne nowinki, jak możliwość pobrania dodatkowych wiadomości na smartphone (jak się nie posiada, można wypożyczyć, bo PZU jako mecenas to umożliwiło)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.