Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

22281 miejsce

Kraków. Santorini niezwykłe

Zamiast folderu lux możemy dotknąć metafizycznej czystości zagubionych wysp, pełnych reliktów z przeszłości. Kontury budynków, wież świątynnych oraz skał odcinają się od nieba zdecydowaną kreską, zaznaczają terytoria ziemskiej wędrówki.

z cyklu Santorini -Ręka Świętej Izabela Biela / Fot. M. PółtorakW Galerii Głównej CSW Solvay w marcu gości wystawa obrazów zatytułowana Santorini-Ręka Świętej autorstwa Izabeli Bieli. Zaprezentowane w galerii prace cechuje umiłowanie detalu, który składa się na odczuwanie wszechogarniającego spokoju, tak charakterystycznego dla krajobrazu wyspy.
Obrazy Bieli są pełne szczegółów, jakby wyselekcjonowanych z rzeczywistości, bram, okien, budowli, które zdają się prowadzić nas do innego zupełnie wymiaru emocjonalnego. W drobnych widokach, jakie codziennie towarzyszą mieszkańcom wyspy odnajdujemy-prócz niebiańskiego lewitowania także całe pokłady niepokoju, jaki towarzyszy życiu na wulkanie; świadomości, iż raj w każdej chwili może zmienić się w (wulkaniczne) piekło. z cyklu Santorini -Ręka Świętej Izabela Biela / Fot. M. Półtorak
Sztuka Izabeli Bieli to nie tylko i wyłącznie „zatrzymanie w kadrze”, ale także przedstawienie symboliki kolorów w surowym, prostym kunszcie. W poetyce malarki odnajdujemy biel i błękit dominujący nad suchą i mało żyzną glebą, gdzie skały oraz chmury dotykają się czubkami palców i - jak na fresku Michała Anioła - dokonuje się stworzenie krajobrazu twardego charakteru i łagodnego klimatu. Odejście od "widokówkowego" sposobu ukazywania śródziemnomorskich przestrzeni jest dużym plusem tej wystawy. Zamiast folderu lux możemy dotknąć metafizycznej czystości, dziewiczej aury Cyklad-zagubionych na Morzu Egejskim wysp, pełnych reliktów z przeszłości, kultury, historii. Kontury budynków, wież świątynnych oraz zarysy skał odcinają się od nieba zdecydowana kreską, zaznaczają terytoria ziemskiej wędrówki na nieboskłonie helleńskich bogów i bizantyjskich mistyków. Wyznaczają tym samym pewne ramy twórczości malarskiej artystki–niezwykłość w każdym calu, szczególe, przedmiocie.
Droga i perspektywa jej pokonania, oddalenie celu drogi w miarę jej pokonywania - to chyba właściwa perspektywa spojrzenia na ciszę. z cyklu Santorini -Ręka Świętej Izabela Biela / Fot. M. PółtorakPrzebywanie sam na sam z obrazami wchodzącymi w skład ekspozycji jest niczym medytacja, wyciszenie się, zupełnym spokojem kołysanym rytmem morskich fal.

Wystawa potrwa do 6 kwietnia.
Informacje na SOLVAY

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.