Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

26830 miejsce

Kraków. Skierowania do sanatorium to bubel

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2010-10-04 20:19

System kierowania pacjentów na leczenie sanatoryjne zawodzi. Jego twórcy nie przewidzieli, że czas oczekiwania jest tak długi, że skierowanie traci ważność. Problem dotyczy dwóch i pół tysiąca osób w naszym regionie.

Jedną z nich jest Marian Krzewiński, 68-letni emeryt z Krakowa. Ma poważne problemy reumatologiczne. Zdarza się, że kilka dni pod rząd nie wstaje z łóżka. 2 marca 2009 roku dostarczył do małopolskiej filii NFZ skierowanie na leczenie sanatoryjne. Po upływie pół roku (!) otrzymał z NFZ pismo informujące, że jego wniosek został zarejestrowany i zakwalifikowany. Do sanatorium miał wyjechać po dwóch latach czekania.

Problem jednak w tym, że jego skierowanie na leczenie ważne było tylko półtora roku. Zgodnie z ministerialnym rozporządzeniem, pan Marian wypadł więc z kolejki oczekujących na wyjazd do uzdrowiska.

- Zrobili mnie w konia - mówi pan Marian. - To skandaliczne traktowanie chorych i starszych ludzi - dodaje. Teraz Marian Krzewiński musi starać się o nowe skierowanie, powtórzyć niezbędne badania i czekać przynajmniej pół roku na rozpatrzenie wniosku. - Potem znów dadzą termin za dwa lata i znów wypadnę z kolejki. Przecież to jakaś paranoja - oburza się Krzewiński.

Sprawę emeryta bada już Rzecznik Praw Pacjenta. Jolanta Pulchna, rzecznik małopolskiego NFZ, wyjaśnia, że wprowadzony na polecenie ministerstwa zdrowia system informatyczny miał zabezpieczać przed ręcznym sterowaniem kolejkami do sanatoriów. Od tego roku obowiązuje też rozporządzenie ministra zdrowia, które określa, że skierowanie do uzdrowiska jest ważne 18 miesięcy.

A leczenie sanatoryjne w Małopolsce jest bardzo popularne. Co roku o wyjazd do uzdrowiska stara się 46 tys. osób. To rekordowa liczba w kraju. Stąd też długie kolejki. System tego nie wie i automatycznie wyrzuca pacjentów, których skierowanie straciło ważność. - Ubolewamy nad tym, że pacjenci doświadczają takich problemów - mówi Jolanta Pulchna. - By nie stracili szans na wyjazd, zwiększyliśmy o 2 mln zł nakłady na lecznictwo uzdrowiskowe. W ten sposób możliwe było wykupienie wielu dodatkowych turnusów.
Obecnie na potwierdzenie skierowania czeka 46 tys. osób w Małopolsce, w budżecie na ten rok wystarczy środków dla 24 tys.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.