Facebook Google+ Twitter

Kraków. Skrzyżowanie Wybickiego i Łokietka wreszcie bezpieczne

Na skrzyżowaniu ulic Wybickiego i Łokietka od kilku miesięcy działa nowa organizacja sygnalizacji świetlnej. Bez wątpienia poprawiło to bezpieczeństwo na tej arterii miasta.

 / Fot. Łukasz MicSkrzyżowanie było zaliczane do najbardziej niebezpiecznych w Krakowie. Ze względu na brak sygnalizacji świetlnej dochodziło do wypadków i kolizji. W dawnym ZDiK-u (obecnie ZIKiT) zapadła decyzja, że modernizacja skrzyżowania jest potrzebna dla poprawy bezpieczeństwa.

Remont rozpoczął się na początku 2005 roku i po 9 miesiącach do użytku zostało oddane całkowicie przebudowane skrzyżowanie. Pojawiła się m.in. sygnalizacja świetlna, która miała zlikwidować przyczyny wypadków. To, że modernizacja nie przyniosła zamierzonych efektów wyszło na jaw po niespełna 2 tygodniach od oddania do użytku krzyżówki. Liczba wypadków i kolizji nie zmalała, a w późniejszym czasie odnotowano wzrost zdarzeń drogowych. Niejednokrotnie mogliście przeczytać na łamach Wiadomości24.pl moje relacje z tego miejsca (linki poniżej).

Główną przyczyną wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez skręcających w lewo z ul. Łokietka w ul. Wybickiego. "Przecież ja miałem zielone światło!" - brzmiało najczęściej tłumaczenie winowajców. Jednak wyświetlany sygnał zielony zezwalał na skręt w lewo po ustąpieniu pierwszeństwa przejazdu pojazdom nadjeżdżającym z naprzeciwka. Kierowców myliło również nietypowe ukształtowanie przecięcia się tych ulic. Tym sposobem nie było tygodnia bez przynajmniej jednej kolizji.

 / Fot. Łukasz MicA jak jest teraz? Z moich obserwacji (również jako kierowcy) wynika, że jest bezpieczniej. Skręcające z ul. Wybickiego w Łokietka samochody poruszają się bezkolizyjnie. O taką właśnie organizację niejednokrotnie postulowali kierowcy. Przyczyniło się to również do usprawnienia ruchu. Od strony ul. Wybickiego (w kierunku kościoła) ze słupów zniknęły przyciski sygnalizacji wzbudzanej przez pieszych. Nie wydłużyło to jednak czasu oczekiwania przez nich na światło zielone. Trochę dłużej postoją piesi i rowerzyści przy przejściu od strony ul. Łokietka (poruszający się od strony wiaduktu kolejowego).

Jednym słowem, co warto podkreślić jeszcze raz: jest bezpieczniej. I tym samym rodzi się pytanie, czy nie można było tak od razu? Tylko dopiero po prawie 7 latach?

Zobacz także:


Kraków. Wypadek na skrzyżowaniu Wybickiego i Łokietka
Kraków: Kolejny wypadek na skrzyżowaniu
Kraków. Dachowanie nissana na ul. Wybickiego
Zderzenie Fiata z autobusem w Krakowie
Kraków: wypadek na Krowodrzy
Kraków: kolizja na skrzyżowaniu Łokietka i Wybickiego
Kraków: kolejna kolizja na skrzyżowaniu
Kraków. Zderzenie autobusu z samochodem osobowym
Kraków. Kolizja na skrzyżowaniu ulic Łokietka i Wybickiego
Kraków. Wypadek na skrzyżowaniu Łokietka i Wybickiego
Kraków: kolejna kolizja na Krowodrzy
Kraków. Kolizja na Krowodrzy, kierowcy utknęli w korkach

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.