Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25806 miejsce

Kraków: Sławomir Mrożek uhonorowany orderem Ecce Homo

Dziś przed południem w sali konferencyjnej Zamku Królewskiego na Wawelu odbyła się uroczystość uhonorowania orderem Ecce Homo Sławomira Mrożka.

Sławomir Mrożek / Fot. Sławomir OstrowskiOrder Ecce Homo przyznawany jest za bezwarunkową miłość i pracę dla dobra bliźnich, wbrew wszelkim przeciwieństwom.

Sławomir Mrożek uchonorowany orderem ECCE HOMO / Fot. Sławomir OstrowskiEcce Homo - łac. "Oto człowiek". Do grona laureatów tego zaszczytnego tytułu należą wybitni działacze charytatywni, duszpasterze, pisarze, kompozytorzy, poeci, działacze sportowi, pedagodzy i animatorzy kultury. Wśród nich są takie osoby jak: Jan Paweł II, Henryka Krzywonos-Strycharska, kardynał Józef Glemp, o. Leon Knabit, Lee-Elisabeth Hölscher-Langner, Zygmunt Konieczny, Ewa Błaszczyk, Václav Havel, Jerzy Owsiak, Anna Dymna, Ryszard Kapuściński, Irena Sendler, Janina Ochojska czy Tadeusz Różewicz.

Pełna lista laureatów jest o wiele dluższa. Order przyznawany jest od 1998 Sławomir Mrożek odbiera order Ecce Homo / Fot. Sławomir Ostrowski roku. Jako pierwsi odznaczeni orderem Ecce Homo zostali: Janina Pilch z Ustronia, pedagog i działaczka diakonijna Ewangelickiego Stowarzyszenia "Maria-Marta"; Maria Therese Wolff z mężem z Brukseli – flamandzcy działacze charytatywni; Katarzyna Liszcz i Krzysztof Liszcz z Torunia, założyciele fundacji "Daj szansę" oraz Janina Ochojska z Warszawy, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

Laureat nie krył zaskoczenia. O przyznaniu orderu zaraz po uroczystości powiedział: "Jest dla mnie wielką niespodzianką".

Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Gratulacje dla Pana Mrożka,zawsze cieszy gdy ktoś zostaje doceniony.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan
  • Jan
  • 27.03.2012 22:02

@P.Sławomir Ostrowski Czyli,że uważa Pan,że kontakt z człowiekiem,choćby i najzwyklejszym,jest takim ludziom,jak S. Mrożek zupełnie niepotrzebny a wręcz przeszkadzający? Znana jest sytuacja,kiedy to Mrożek będąc zaproszonym do znanego warszawskiego teatru,w czasie festiwalu jego sztuk,do zwracającego się do niego dyrektora owego teatru,skwitował  cały słowny kontakt,jednym zdaniem "Kim pan właściwie jest,nie znam pana". Czy uważa Pan,że znanego dramaturga lub inną zasłużoną  osobę upoważnia fakt bycia sławnym do tego aby lekceważyć innych ludzi? Mrożek nie ma ciepłego,ludzkiego i choćby minimum normalnego kontaktu z ludźmi.Po prostu ich nie lubi. A ten Order ma być przyznawany za bezwarunkową miłość do ludzi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie on jeden ma taki stosunek do ludzi :), ale w głowie twórcy toczy się odwieczna walka myśli, która owocuje później dziełami takiej klasy jak TANGO. Odpowiadanie na banalne i przyziemne pytania przypadkowych ludzi lub prośby o wspólne zdjęcie, autograf na jakimś przypadkowym skrawku papieru, to dla nich zwykła strata czasu. Ale dzieła, które nam dają są usprawiedliwieniem ich zachowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan
  • Jan
  • 27.03.2012 20:56

Trzeba pogratulować orderu oraz twórczości.Tym bardziej,że nadanego w Międzynarodowym Dniu Teatru. Jednak miłość do ludzi naszego laureata,raczej na tym się kończy,że dał nam tyle doskonałych sztuk. Każdy kto z nim się zetknął lub przebywał gdziekolwiek,potwierdzi,że on na codzień ludzi całkowicie unika i najwyraźniej ma o ludziach raczej złe zdanie. Z sobie znanych powodów jest w stosunku do ludzi z wielkim dystansem,zimny,odpychający,złośliwy.Nie ujmuję niczego z jego talentu,jednak miłości do ludzi,to już u niego się nie odczuwa,jedynie do swojej żony,z którą przyjeżdża do Polski.

Komentarz został ukrytyrozwiń
mikołajek
  • mikołajek
  • 27.03.2012 17:19

Panu Sławomirowi Mrożkowi z serca gratuluję i w ogóle bardzo się z nim i za niego cieszę.
Mk.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.