Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

18670 miejsce

Kraków. Sny o ludziach i rzeczach

Na pozór naiwny charakter malarstwa Marii Zelenowej to zarazem wieki jego atut, który wywiera niezatarty ślad w pamięci o ludziach, rzeczach i sobie samym.

Kraków. Sny o ludziach i rzeczach Marii Zelenowej / Fot. fot. M. PółtorakW Galerii Grodzka 42 trwa pierwsza indywidualna wystawa rosyjskiej artystki Marii Zelenova zatytułowana „Sny o ludziach i rzeczach”. Mocno energetyczna w kolorze, intrygująca w onirycznym, lekko bajkowym stylu ekspozycja to 17 prac malarskich, wykonanych akrylem.

Kraków. Sny o ludziach i rzeczach Marii Zelenowej / Fot. fot. M. PółtorakObrazy Zelenovej to podróż w rewiry surrealistyczne, ale także lekka nutka tęsknoty za dzieciństwem. Motyw ryby, gruszki czy wyraźnie inspiracje ludową matrioszką tworzą niepowtarzalną aurę malarską. Wykorzystanie błękitów, fioletów i bieli przywodzi na myśl klimaty śródziemnomorskie z ich leniwym, fantastycznie hipnotyzującym kolorytem. Mocne czerwienie oraz zółto-złote odcienie mają w sobie pazur rosyjskiej duszy.

Kraków. Sny o ludziach i rzeczach Marii Zelenowej / Fot. fot. M. PółtorakWiele też aspektów psychologicznych możemy odnaleźć w pracach Marii Zelenovej – archetypy, sny, marzenia oraz odkrywanie dziecka w sobie. Język artystyczny balansuję tu pomiędzy osobistym, intymnym światem wspomnień a mistycznym niepokojem, który –mimo urokliwego charakteru wystawy – wywiera niezatarty ślad w pamięci o ludziach, rzeczach i sobie samym,

Jak można dowiedzieć się z katalogu wystawy (…)Twórczość Marii Zelenova jest postrzegana przez integralny i rozpoznawalny styl. Maria Zelenova zaczynała od obrazów abstrakcyjnych, a następnie zaczęła poruszać się w stronę naiwnego symbolizmu. Jej wzruszające, filozoficzne i trochę bajkowe dzieła nie pozostawią nikogo obojętnym. Maluje obrazy we własnej szczególnej technice. Wróciwszy do Rosji, Maria z powodzeniem łączy praktykę psychologiczną z malarstwem. Regularnie wraca do Polski, która nie przestaje ją inspirować.(…)

Kraków. Sny o ludziach i rzeczach Marii Zelenowej / Fot. fot. M. PółtorakKraków. Sny o ludziach i rzeczach Marii Zelenowej / Fot. fot. M. Półtorak


Więcej na FACEBOOK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.