Facebook Google+ Twitter

Kraków. Spacer śladami czterech pór roku po Mieście-Ogrodzie

Miasto-ogród to nie tylko idea, ale także realne miejsca w konkretnych przestrzeniach. W Krakowie jest nim na pewno kompleks Szpitala Specjalistycznego im. dr. Józefa Babińskiego w Kobierzynie.

 / Fot. fot. P. KubisztalSzpital Specjalistyczny im. dr Babińskiego i Stowarzyszenie PODGORZE.PL zapraszają na niedzielny spacer po terenie szpitala wszystkich miłośników architektury, pięknych krajobrazów i nowożytnej historii. Jest to już kolejna tak akcja zorganizowana na terenie tego obiektu.
Szpital w Kobierzynie wybudowany został na zasadzie koncepcji samowystarczalnego miasta-ogrodu . Na początku XX w. zaliczany był do najpiękniejszych, najnowocześniejszych i najbardziej funkcjonalnych placówek tego typu w Europie. Na obszarze 52 ha, w ogromnym parku wybudowano kompleks składający się z 15 pawilonów przeznaczonych dla 800 chorych oraz z ponad 40 budynków administracyjnych, gospodarczych, mieszkalnych. W infrastrukturze szpitala były m.in. własna piekarnia, pralnia, elektrociepłownia, warsztaty techniczne i różnego rodzaju warsztaty terapii zajęciowej, ponadto gospodarstwo rolne i ogrodnicze, budynek teatralny, boisko, kaplica i cmentarz.
Najbardziej dramatyczne wydarzenie związane ze Szpitalem Babińskiego miały miejsce w okresie II wojny światowej, kiedy to rozpoczęto planową akcję wyniszczania pacjentów. Systematyczne głodzenie spowodowało śmierć wielu z nich w latach 1940-42. Ostateczna eksterminacja miała miejsce 23 czerwca 1942 r, kiedy ok. 500 pacjentów
wywieziono do obozu w Auschwitz i stracono w komorach gazowych, a nienadających się do transportu stracono na miejscu i pochowano w zbiorowej mogile.
Zaplanowany na 17 marca historyczny spacer po zakamarkach zabytkowego kompleksu szpitalnego poprowadzi Maciej Bóbr.

Bezpłatne wejściówki można odebrać w Domu Historii Podgórza i Galerii Rękawka (ul. Limanowskiego 13, Kraków) w godzinach sob. 10.00 - 14.00, pn. - pt. 11.00 - 18.00.

Więcej: TUTAJ

Organizatorzy: Szpital Specjalistyczny im. dr Babińskiego i Stowarzyszenie PODGORZE.PL

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.