Facebook Google+ Twitter

Kraków: Spór o Młodzieżowe Domy Kultury przybiera na sile

Współautorzy: Dawid Serafin

"Dlaczego za wasze stadiony i inne biznesowe śmieci mają płacić nasze dzieci" – z takimi transparentami, przyszli pod krakowski magistrat rodzice z dziećmi, zatroskani o przyszłość Młodzieżowych Domów Kultury.

Pikieta przed krakowskim magistratem / Fot. Sławomir OstrowskiSpór o przyszłość młodzieżowych domów kultury zaostrza się. W środę, rodzice i wychowankowie MDK-ów protestowali pod krakowskim magistratem. - Nie chcemy, aby likwidowano MDK-i. W tej sprawie, w ciągu dwóch tygodni, zebraliśmy ponad 26 tys. podpisów - mówi Paulina Panek, jedna z protestujących.

Konflikt wybuchł w połowie listopada. Wtedy to, zastępca prezydenta miasta Anna Okońska-Walkowicz ogłosiła, że chce aby MDK-i zostały przejęte przez stowarzyszenia. Wszystko z powodu oszczędności, których szukają miejscy włodarze. W kasie miasta brakuje bowiem blisko 200 mln zł. Przejęcie młodzieżowych domów kultury przez stowarzyszenia miałoby spowodować, że miasto zaoszczędzi 12 mln zł.Pikieta przed krakowskim magistratem / Fot. Sławomir Ostrowski

Obecne utrzymanie 11 MDK-ów kosztuje ponad 25 mln zł. Duża część z tych pieniędzy, jest przeznaczana dla pracowników zatrudnionych na podstawie Karty Nauczyciela. Zmiany przewidują, że pracownicy dotychczas zatrudnieni na podstawie karty, mieliby odtąd pracować na podstawie kodeksu o pracę.Tłum, który zgromadził się pod krakowskim magistratem, protestował przeciwko zmianom. - Nie chcemy likwidacji MDK-ów - krzyczeli zgromadzeni pod budynkiem.Pikieta przed krakowskim magistratem / Fot. Sławomir Ostrowski Do protestujących wyszła prezydent Okońska-Walkowicz. - My nie chcemy likwidować, to tylko restrukturyzacja. Osoby, które tutaj przyszły, nie do końca wiedzą co je tu sprowadza. To lęki organizatorów o utratę pracy i stabilne zarobki - powiedziała do zgromadzonych Okońska-Walkowicz. W odpowiedzi, tłum zaczął krzyczeć: kłamstwo. Prezydent podeszła do protestujących próbując rozdać ulotki, na których znajdowały się założenia projektu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

marek
  • marek
  • 09.12.2011 08:46

Po co tyle zdjęć pod tekstem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.