Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24957 miejsce

Kraków. Spotkanie autorskie z Ewą Elżbietą Nowakowską

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2011-12-05 16:06

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Krakowie, zaprasza na wieczór autorski Ewy Elżbiety Nowakowskiej, z okazji przyjęcia autorki do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

 / Fot. Marta PóltorakSpotkanie odbędzie się we czwartek 8 grudnia br. w siedzibie SPP przy ul. Kanoniczej. Prowadzeniem spotkania zajmie się prof. Beata Szymańska, a głosy w dyskusji o dorobku autorki zabiorą profesorowie: Gabriela Matuszek i Wojciech Ligęza, który o twórczości Nowakowskiej wypowiada się w następujący sposób: "Ewa Elżbieta Nowakowska aktualizuje tradycje poezji wyobraźniowej, podejmując atak na niewyrażalne…" Z kolei prof. Szymańska zaznacza, że "Jej poezję, obok bogatej, często oryginalnej metaforyki, łączy tendencja do skrótowości wyrazu, do ukazywania (…) jednego momentu, jednego obrazu, czasem z zaskakującą puentą…" . W opinii Poety Krzysztofa Lisowskiego natomiast : "Wyobraźnia poetki jest intrygująca, gry skojarzeń ciekawe, a układ tekstów pozwala śledzić przechodzenie jednego tematu w drugi, utwory dopełniają się i wzajemnie objaśniają." . Podobnie twierdzi Marek Olszewski, dla którego wydany w 2010 roku zbiór wierszy "Oko", jest "dojrzały i wyrazisty. Potwierdza ważne miejsce Nowakowskiej na mapie polskiej poezji współczesnej."

E.E. Nowakowska / Fot. mat. organizatoraEwa Elżbieta Nowakowska jest poetką, tłumaczką literatury anglojęzycznej (m.in. Alice Munro, Thomasa Mertona, Anne Carson i Williama Blake'a) oraz poezji polskiej na język angielski (m.in. Ewy Lipskiej i Eugeniusza Tkaczyszyna-Dyckiego) i wykładowcą akademickim. Laureatka pierwszej nagrody konkursu im. K.K. Baczyńskiego (Łódź 1998), wyróżniona przez Wisławę Szymborską, drugą nagrodą w konkursie Rynna Poetycka (2004), nominowana przez Adama Zagajewskiego do Nagrody Fundacji Kościelskich (2006). Wydała też 3 tomy poezji: Dopiero pod pewnym kątem (1999), Nieboskłony (2003) i Oko (WL 2010) oraz zbiór opowiadań Apero na moście (2010). Jej wiersze tłumaczono na język angielski, węgierski i hiszpański.

W 2009 roku wydała w USA wybór poezji Ewy Lipskiej The New Century: Poems (Northwestern University Press), którego przekładu na angielski dokonała we współpracy z Robin Davidson. Ostatnio jej proza trafiła do prestiżowego zbioru 2011. Antologia współczesnych polskich opowiadań (Wydawnictwo Forma). W roku 2012, nakładem wydawnictwa Forma ukaże się jej nowa książka, Merton Linneusz Artaud.

Czwartek, 8 grudnia 2011 r., godz. 18.00
Salon Literacki SPP ul. Kanonicza 7, I p.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.