Facebook Google+ Twitter

Kraków. Spotkanie z "Magią Miłości" Jerzego Piątkowskiego

Był współtwórcą Nowej Fali i sceny literackiej w Krakowie, obecnie dzięki Facebookowi zna go prawie cały świat. Pisze wiersze m.in. dla Anne Hathaway, zdobywczyni Oscara w 2013. Jego najnowszy tomik w całości traktuje o magii miłości.

 / Fot. M. Półtorak Forma wydania tomiku Magia Miłości nawiązuje do miłosnych liścików. Dzisiaj w dobie Internetu furorę robią elektroniczne pocztówki i karteczki. Jerzy Piątkowski, jako poeta z dorobkiem, nie gardzi tym medium. On się nim bawi pisząc na Facebooku wiersze.
Skąd pomysł na grupę „Twórczość Jerzego Piątkowskiego”? Jak zdobywasz zdjęcia do tych sympatycznych ekfraz ?
Jerzy Piątkowski: Kiedyś dwie poetki z Warszawy poprosiły mnie o to czy mógłbym pisać krótkie wiersze, erotyki do zdjęć, które mi będą przesyłać. Zgodziłem się. Początkowo mnie to bawiło, ale częstotliwość nadsyłanych zdjęć była bardzo duża. Policzyłem, że tworzyłem ok. 8-9 dziennie takich wierszyków. Teraz uległo to modyfikacji i pisze nie tylko erotyki, ale frazy do dowolnych zdjęć, jakie mnie interesują artystycznie. Dzięki tym wierszom prowadzę korespondencje prawie z całym światem – z USA, Japonią, Chinami, Indiami, Rosją. Ostatnio pisze także do fotografii związanych z wydarzeniami na Ukrainie. Wiersze są tłumaczone na inne języki.
I tak poszły te moje wiersze w świat. Nawet dotarły do Hollywood! Otóż napisałem wiersz do fotografii aktorki, która aktualnie dostała Oscara. Jest nią Anne Hathaway. Po opublikowaniu wiersza napisał do mniej jej partner i tak sobie korespondujemy. Ich to bawi, tłumaczą wiersze na angielski i przesyłają po znajomych, a ci z kolei przysyłają mi swoje zdjęcia.

MAGIA MIŁOŚCI

W roku 2012 ukazał się jego najnowszy tomik zatytułowany Magia Miłości. Jest to opowieść o uczuciu, które trwa mimo wszystko, mimo przeciwności losu. Bohaterką jest Maria, która dla autora stanowi nie tyle muzę i ideał (jak Laura dla Petrarki), ale po prostu spełnienie miłości w życiu. Pierwszym wrażeniem z lektury jest niesamowita delikatność i mnóstwo światła. Wiersze w tym zbiorze mają piękny rytm, często też rym, gdzie delikatność po prostu nas porywa. Miłość rozgrywa się tu na rajskiej łące. Wiersze stanowią można powiedzieć malarskie narracje. Poetycka łąka pełna kwiecia, ziół, ptaków, żuczków i obrazu pięknej kobiety może być śmiało porównana do sielanek z płócien Jean-Antoine Watteau czy Jean-Honoré Fragonard. W wierszach jest – podobnie jak w rokokowym malarstwie - wdzięk, subtelność, elegancja i pastelowa gama kolorystyczna, bo te wiersze mają kolor, okrywają nas swoją barwą. Jest w nich także smak i nie chodzi tylko o estetykę, ale o soczyste od leśnych owoców słowa. Ważną rolę, jako rekwizyty do słów odgrywają także zamieszkujące polany zwierzęta, ptaki, owady, dyskretnie towarzyszące zakochanym.
I tak fauna i flora na poetyckiej łące Jerzego Piątkowskiego nadaje czytelnikowi pewien myślę, zamierzony przez autora tok – można powiedzieć – „myślenia kwieciem” o miłości. Bogactwo miłości to także, prócz smaku i koloru porównanie do kosmosu, który jest podobnie jak miłość nieskończony, nieogarniony, ale też tajemniczy i niebezpieczny.
Choć z perspektywy „cieplutkiej łąki” może być zasłonięty błękitem i koronką chmur. U poety miłość to przestrzeń, która pozwala oddychać, daje „wiatr w żagle”. Kosmos to także pojęcie kulturowe – tradycyjny zodiak, dzięki któremu astrologowie niejednej parze przepowiadali miłosną przyszłość. Jerzy Piątkowski nawiązuje w tym tomiku również do kultury antycznej – mamy tu Nike, Orfeusza, greckie boginie, Sokratesa. Lecz na tym sielskim obrazku w miarę czytania tomiku pojawiają się pęknięcia.... Okazuje się, że opisywana miłość jest już przeszłością, autor tęskni do opisywanych przeżyć, wspomnień i detali. Można odnieść wrażenie, że owa miłość jest, ale jakby realnie nie istniała. Pokazuje to tęsknota, która w sumie rozpaczliwie przebija miedzy wersami. Prócz lekkości, słodyczy i jasności, pojawiają się łzy i oddalanie od siebie kochanków. Poeta pokazuje, że warto wspominać, nawet tak prozaiczne czynności jak sprzątanie czy gotowanie. W miarę czytania wierszy w zbiorze czytelnik smutnieje, widzi, że dla tej miłości jutra nie będzie, że te wiersze są już tylko afirmacją, zaklęciem godnym magii miłości. / Fot. fot. M. Półtorak

Strona Twórczość Jerzego Piątkowskiego na FACEBOOKU

Jerzy Piątkowski studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Poeta krakowski, który zaliczany jest do pokolenia średniego. Zaliczany jest do współtwórców Nowej Fali. Z Julianem Kornhauserem, Adamem Zagajewskim, Stanisławem Stabro, Witem Jaworskim tworzyli grup poetycką "Teraz” Jest autorem 54 tomików i książek poetyckich: m.in. "Gwiazda wędrowna", "Lęk czuwania", "Hołd dla Wenus", "Księga zachwytu", "Ars Amatoria", "Rendez-vous z Mona Lisą" Mieszka w Niepołomicach koło Krakowa. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.