Facebook Google+ Twitter

Kraków. Spotkanie z poezją Marty Różańskiej

Marta Różańska stawia wiele pytań, analizuje, operuje aluzją. Dużo miejsca w swojej twórczości poświęca stosunkowi do poezji oraz do siebie jako poetki.

 / Fot. fot. M. PółtorakGościem Podgórskiej Sceny Poezji w maju była Marta Różańska – poetka pochodząca z Zaolzia. W swoich wierszach Marta Różańska porusza się w tematyce współczesnej, można powiedzieć codziennej. Odnajdujemy tu akademiki, imprezy, karty kredytowe, tramwaje... ale motywy te ujęte są od strony pretekstu. Zabieg ten, ma do pokazania to, co ukrywa się pod codzienną właśnie szarością czy zwyczajnością, a co zachwyca twórczo autorkę.

W poezji Różańskiej jest wiele o miłości ale nie wprost, nie poprzez ograne schematy wierszy, ale właśnie tak kontekstowo-pretekstowo. Poetka pisze o relacjach międzyludzkich szerzej, nie tylko w aspekcie miłosnym. W swoich wierszach porusza w tym kontekście aspekty przyrody, cichego życia fauny i flory, które także staje się formą i metafory,  jak i komunikowania własnego zdania, poetyckiej wizji autorki oraz takiego też zobrazowania. Wiele dzieje się także na polu rytmu i muzyki, narastania napięcia, narracji. To sprawia, że wiersze te czytamy jak zapis w pamiętniku, osobistym sekretniku. Marta Różańska stawia wiele pytań, analizuje, operuje aluzją. Rozlicza się z samotnością, miłością, nawiązuje do historii, kultury, mitologii i losów poszczególny otaczających ją osób. Czytając tę poezję można poczuć niejako "pod palcami" uczucia towarzyszące przebywaniu z naturą, smaki i zapachy. Pisząc o miłości i erotyce poetka przedstawia bardzo subtelnie zupełnie „niegrzecznie” sprawy.

 / Fot. fot. M. PółtorakW wierszach Marty Różańskiej zwracają uwagę opisy przedmiotów, pewna scenografia wiersza, która jest niezbędna, do przekazania sedna, a raczej do zasugerowania puenty. Dużo miejsca w swojej twórczości poświęca stosunkowi do poezji oraz do siebie jako poetki. Mamy więc, analizę roli natchnienia oraz słowa ubrane w nowatorskie skojarzenia. Wiele jest tu nawiązań do filozofii i stawiane są także pytania w duchu filozoficznym. Tak też autorka analizuje poetycko swój proces twórczy.  

 / Fot. fot. M. PółtorakMarta Różańska urodziła się w 1990 roku w Czeskim Cieszynie, jest poetką pochodzącą z Zaolzia, absolwentką Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania w Republice Czeskiej, a obecnie studentką polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zarządzania i marketingu Slezské univerzity w Opawie, filii w Karwinie. Jest autorką zbioru poezji Na tchnienie (2011). Pochodzi z Czeskiego Cieszyna na pograniczu polsko-czeskim, które jest jej nieustanną inspiracją. Do jej zainteresowań należy szeroko pojęta literatura, jak polska, tak powszechna. Oprócz tego uwielbia muzykę, cienko piszące długopisy, herbatę, wino i zwierzęta, ma kota o imieniu Wombat Wącheń. Natchnienia szuka w przyrodzie i podróżach. Jest członkinią Koła Młodych przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich w Krakowie. W 2013 roku zainicjowała na Zaolziu nieformalne spotkania literackie, które obecnie zyskały kształt również nieformalnej grupy poetyckiej Poślizg.
Nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2012 oraz z ramienia SPP Kraków do Stypendium Fundacji "Grazella".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.