Facebook Google+ Twitter

Kraków. Stacja ZABŁOCIE

Fotografie Agnieszki Wojtuń mają charakter reportażowy, dokumentują, ale nie starają się kreować żadnych metafizycznych refleksji. Przemyślenia pozostawiają odbiorcy, który może dopisać historię lub przewidzieć przyszłość.

Stacja Zabłocie Agnieszki Wojtuń / Fot. M. PółtorakW Galerii Lipowa 3 trwa wystawa fotografii Agnieszki Wojtuń zatytułowana Stacja Zabłocie. Wystawa dotyczy współczesnego oblicza dawnego, przemysłowego obszaru na trenach Miasta Podgórze (obecnie dzielnica XIII Krakowa). Przez ponad 200 lat rozwój Zabłocia związany był z przemysłem i główną linią kolejową Galicji, która biegła z Krakowa do Lwowa, a także z budową Twierdzy Kraków.

Stacja Zabłocie Agnieszki Wojtuń / Fot. M. Półtorak Przemysłowy charakter Zabłocia uległ zatarciu w 21 wieku, kiedy to wiele dawnych zakładów zakończyło działalność oraz gdy Zabłocie zmieniono w nowoczesne osiedle. Oczywiście pozostałości industrialnych zabudowań, pewien klimat należy uratować lub jeśli nie ma innej możliwości po prostu utrwalić.
I z taką myślą zabrała się do fotografowania krakowska artystka - Agnieszka Wojtuń.

Stacja Zabłocie Agnieszki Wojtuń / Fot. M. Półtorak Jej opowieść o współczesnym Zabłociu opiera się na migawkach z miejsc, ale przede wszystkim na ludziach,
których z obecnym Zabłociem kojarzy. Jest to subiektywna wędrówka po halach, magazynach, biurach, zapisywanie ulotnych chwil, uśmiechów. prac, jakie są udziałem jej modeli. Fotografie mają charakter reportażowy, dokumentują, ale nie starają się kreować żadnych metafizycznych refleksji. Stanowią obserwację z lekką nutką
optymizmu ale też pesymizmu dotyczącego Zabłocia.

Stacja Zabłocie Agnieszki Wojtuń / Fot. M. PółtorakPrzemyślenia pozostawiają odbiorcy, który może dopisać historię lub przewidzieć przyszłość, zarówno osoby jak i miejsca, jakie uwiecznione zostało na fotografii.Pod tym względem obrazy są żywe i niedokończone zarazem.
Wystawa potrwa do 19 października i jest zapowiedzią albumu, który będzie wydany w 2014 r.

Stacja Zabłocie Agnieszki Wojtuń / Fot. M. PółtorakStacja Zabłocie Agnieszki Wojtuń / Fot. M. Półtorak
Informacje na STACJA ZABŁOCIE FB

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.