Facebook Google+ Twitter

Kraków stracił ostatnią nadzieję na biuro europarlamentu

  • Źródło: Nasze Miasto
  • Data dodania: 2010-03-09 14:33

Nie pomogły listy wysyłane do władz Unii Europejskiej przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i wielu mieszkańców, prezydium PE podtrzymało decyzję polskich europosłów, którzy wybrali Wrocław.

Kamienica przy Rynku Głównym. Kraków w ocenie komisji unijnych ekspertów wypadł lepiej niż Wrocław. Zdecydowało jednak głosowanie, w którym w koalicję weszli posłowie z Dolnego i Górnego Śląska. Kraków przepadł stosunkiem głosów 24 do 18. Była jeszcze nadzieja, że władze Komisji Europejskiej wpłyną na zmianę ostatecznego werdykytu.

Nic z tego. Europosłowie z Krakowa nie kryli rozżalenia już po głosowaniu i przeczuwali finał "wyścigów". - Biuro w Krakowie byłoby łącznikiem Europy z dalekim i zapomnianym Podkarpaciem. Unia stawia na młodych, więc miasto z tyloma uniwersytetami byłoby idealnym miejscem - mówiła Róża Thun, europosłanka z Małopolski. - Niestety inni posłowie zdecydowali inaczej - skwitowała.

Szczególnie załamani są radni miejscy. - Szkoda, że tracimy na rzecz Wrocławia nie tylko duże rzeczy, jak Euro 2012, ale też te małe jak biuro parlamentu - mówi radny Grzegorz Stawowy (PO). - W oczach Unii nie będziemy już teraz drugim najważniejszym miastem w Polsce - kwituje.
Faktycznie. Tradycją jest, że biuro poza stolicą danego kraju lokalizuje się w kolejnym największym i najważniejszym mieście. Jest ono w Barcelonie w Hiszpanii, czy w Monachium w Niemczech.
Biuro we Wrocławiu zostanie otwarte w przyszłym roku. To kolejny przykład na to, że Kraków śpi, gdy Wrocław prze do przodu. - Trzeba działać, zabiegać, a nie słać listy - kwituje Stawowy.

źródło:krakow.naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.