Facebook Google+ Twitter

Kraków. „Styki” Marty -Mollendo Pilszczek

Marta Mollendo-Pilszczek , krakowska poetka promowała swój najnowszy tomik „Styki”.

 / Fot. okładka tomiku Impreza odbyła się w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, gdzie można było prócz wierszy autorki posłuchać także lirycznej muzyki na skrzypce i fortepian. Marta Mollendo –Pilszczek tak mówi o swoim tomiku: „Inspiracją do napisania tej książki jest radość bycia na tej pięknej planecie i troska o jej losy. Wiem, że zostanie ona odnowiona. Wiersze pisałam w różnym czasie i miejscach – ułożyły się w jeden ciąg – mówią o ludziach i przyrodzie. Zachwycam się i podziwiam. Troszczę się – nie tracąc nadziei.”
Marta Mollendo-Pilszczek / Fot. żródlo. YTWiersze autorki są bardzo przystępną lekturą. Pełno w nich metafor, ale takich, których logiczny ciąg zachwyca, tak jak robią to obrazy.
Nie ma tu lingwistycznych plecionek, efektownych słów, lecz konkretne obrazowanie słowem, tak by czytelnik odbył świadomą podróż w głąb świata Marty Mollendo -Pilszczek. W poezji tej znajduje się wiele nawiązań do świata, tego obecnego oraz tego, jaki już odszedł, jest dużo refleksji oraz –co ważne- własnych przemyśleń nie opierających się na znanych kalkach, choć wiele z nich czepiących. Znamienna jest także delikatność ujęcia poetyckiego Mollendo-Pilszczek przy jednoczesnym zachowaniu charakteru i oryginalności osądów.

Marta Pilszczek (przydomek literacki Mollendo) pisze od piętnastu lat. Wcześniej pracowała twórczo, jako architekt oraz projektant wnętrz i witraży. Ukończyła Studium Literacko-Artystyczne przy Wydziale Polonistyki UJ, prowadzone przez prof. Gabrielę Matuszek. Zdobywała nagrody w konkursach poetyckich, pisała recenzje tomików poetyckich i książek, czytała swoje wiersze w Radiu „Alfa”, w Centrum Kultury Żydowskiej, w Śródmiejskim Ośrodku Kultury, w „Jamie Michalika”, w Teatrze „Stygmator”, w Klubie „Unicorn”, w Piwnicy Artystyczno-Literackiej Scena „ATA”, w Salonie Artystycznym Beaty Anny Symołon, w Centrum Kultury „Ruczaj” i w Dworku Białoprądnickim. Jej liryki były drukowane w Almanachach Grupy Poetyckiej „Sylaba”. W 2009 roku zadebiutowała tomem prozy poetyckiej „Podwórka”, rok później ukazał się tom poezji „Być ze sobą pod nieboskłonem”. Obydwa wydane zostały w wydawnictwie „Homini”. „Styki” są trzecią książką w dorobku poetyckim Marty Mollendo-Pilszczek

Filmowa impresja ze spotkania autorskiego:


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.