Facebook Google+ Twitter

Kraków. Świątynia – Galeria, Sacrum – Profanum

Symboliczne, nieco może śmiałe konstrukcje Krzysztofa Polkowskiego dają pole do interpretacji. A ta zawsze jest taka, do jakiej w gruncie rzeczy odbiorca jest przyzwyczajony.

Kraków. Świątynia – Galeria, Sacrum – Profanum / Fot. M. Półtorak W Galerii Krypta u Pijarów trwa wystawa Krzysztofa Polkowskiego: Świątynia - Galeria, Galeria - Świątynia, Sacrum - Profanum, Profanum - Sacrum / MALARSTWO, FOTOGRAFIA, OBIEKTY. Krzysztof Polkowski, dziekan Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, w swojej twórczości zajmuje się problematyką sacrum i profanum oraz rozważaniem miejsca i istoty znaku w sztuce. Na wystawie w Krypcie u Pijarów zaprezentowane zostały obrazy, fotografie oraz instalacje.
Wystawa ma charakter autorskiej wędrówki, zapisu dociekliwości artysty w kontekście zdefiniowania współzależność schematu sacrum i profanum. Nie jest to nowe zjawisko w sztuce - ale z pewnością w przypadku Krzysztofa Polkowskiego - stanowi innowacyjne spojrzenie na ten problem.
Kraków. Świątynia – Galeria, Sacrum – Profanum / Fot. M. PółtorakPrzyglądając się uwspółcześnionym alegoriom sacrum i profanum możemy od nowa wyobrazić oraz zdefiniować sobie to zagadnienie. W sztuce Polkowskiego, bowiem znajdziemy tryptyki, które nawiązują do wielkich dzieł gotyku, ale przesłanie jest już bardziej skomplikowane. Nie ma tu wyraźnego podziału – jest oznakowanie, które ma być odpowiednio skojarzone przez widza.
W fotografiach świecącego krzyża i neonu McDonald odpowiedź jest już bardziej wyraźna, choć sam autor napomina o skojarzeniach fast foodowego posiłku z Ostatnią Wieczerzą. Instalacja, która zajmuje centralną część Galerii , – choć jest świecka – nie może odejść od sakralnych skojarzeń w postaci kawałków czerwonego sukna z żółtymi frędzlami, jakie często okrywa ołtarze.
Kraków. Świątynia – Galeria, Sacrum – Profanum / Fot. M. PółtorakTakie symboliczne, nieco może śmiałe konstrukcje dają pole do interpretacji. A ta zawsze jest taka, do jakiej w gruncie rzeczy odbiorca jest przyzwyczajony. Choć nie jest to łatwe, ale można spróbować przełamać schematyczność własnego myślenia, i tym jest myślę ekspozycja w skądinąd trudnej do oswojenia przestrzeni, jaką stanowi Krypta u Pijarów.

Wystawa potrwa do 17 października.
Informacje na KARNET

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.