Facebook Google+ Twitter

Kraków. Szepty zaklęte w ceramice

Zwiedzając wystawę uderza nas dynamiczność przekazu, choć forma jest kamienna, statyczna. Można powiedzieć, że cała gama intensywnych emocji jest w tym kamieniu przysłowiowo zaklęta. Uwolnienie przychodzi w oczach widza.

Szepty Małgorzaty Swolkień / Fot. fot. M. PółtorakCeramika to jedna z najstarszych technik, jakie wytworzyły różne kultury człowieka. Prócz tej użytkowej, codziennej jest jeszcze artystyczna, pełna piękna i kunsztu.
Tradycje europejskiej ceramiki najczęściej kojarzy się z osiemnastowiecznymi, porcelanowymi wyrobami manufaktur z Saksonii. Rzeźba ceramiczna natomiast jest połączeniem umiejętności rzemieślniczych i spojrzenia artystycznego. W przypadku Małgorzaty Swolkień cechy te przyczyniły się do powstania bardzo oryginalnej ekspozycji, którą możemy podziwiać w Galerii Lipowa 3 na Zabłociu.

W ramach wystawy zaprezentowane zostały rzeźby, których cechą charakterystyczną jest nawiązanie do intymności - zarówno tej międzyludzkiej, jaki i naszej wewnętrznej. Szepty Małgorzaty Swolkień / Fot. fot. M. PółtorakHarmonijne piękno, wyraziste kolory olśniewają, perfekcyjne kształty kuszą a subtelność podkreśla metaforyczny charakter.
Motywem przewodnim wystawy „Szepty” jest tajemnica spotkania i zjednoczenia się ze sobą "dwóch połówek". Mogą to być przeznaczone sobie pierwiastki męskie i żeńskie, macierzyńska więź pomiędzy rodzicielką a potomstwem, aż wreszcie zaduma nad własnym, dwoistym wnętrzem. Zwiedzając wystawę uderza nas dynamiczność przekazu, choć forma jest kamienna, statyczna.
Można powiedzieć, że cała gama intensywnych emocji jest w tym kamieniu przysłowiowo zaklęta. Szepty Małgorzaty Swolkień / Fot. fot. M. PółtorakUwolnienie przychodzi w oczach widza. Odbiorca najpierw przygląda się konstrukcji zespalającej dwa pierwiastki w jedno ciało, a potem pochłania kształty, kolory z ich intensywnością, wibracją.
Każdy eksponat, jego detale wydają się komunikować swoją intymność oraz pewne zaskoczenie tym, że ktoś ją podgląda.
W miarę wychodzenia w klimat wystawy intymność znika, pozostaje czysta liryka, którą można spotkać na subtelnych ścieżkach piękna.

Szepty Małgorzaty Swolkień / Fot. fot. M. Półtorak Szepty Małgorzaty Swolkień / Fot. fot. M. PółtorakSzepty Małgorzaty Swolkień / Fot. fot. M. Półtorak
Wystawa potrwa do 1 czerwca.
Informacje na LIPOWA 3

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.