Facebook Google+ Twitter

Kraków: "Szkieletor" nie będzie już straszył w centrum miasta

Krakowski "Szkieletor", który od lat straszy w centrum miasta ma stać się jego wizytówką. Za trzy lata przebudowany wieżowiec ma przypominać Rockefeller Center w Nowym Yorku.

 / Fot. Dawid SerafinPonad stumetrowy budynek, na jego szczycie taras widokowy, z którego będzie można zobaczyć Tatry, a także reprezentacyjny bulwar do ronda Mogilskiego. Jeśli wierzyć w zapewnienia inwestorów i miejskich urzędników tak za trzy lata będzie wyglądać krakowski "Szkieletor". - Wierzymy w ten projekt, a jego realizacja nie jest zagrożona ze względu na warunki ekonomiczne - tłumaczy Henryk Gaertner GD&K Group, współwłaściciela budynku i przylegających terenów.

Zanim inwestor rozpocznie budowę musi poczekać jednak na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego. - Miasto wydało warunki zabudowy umożliwiające inwestorowi ubieganie się o pozwolenie na przebudowę Szkieletora. Decyzja o warunkach zabudowy została jednak zaskarżona do SKO - wyjaśnia Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. Tak będzie wyglądać "Szkieletor" za trzy lata? / Fot. Materiał prasowy

Przebudowany wieżowiec będzie miał 102 metry. Dominować mają powierzchnie biurowe oraz kawiarnie. Najważniejszą częścią kompleksu ma być Piazza. Będzie to bulwar biegnący między budynkami kompleksu do ronda Mogilskiego. Szerokość Piazzy będzie miała 16 metrów. To tyle samo, ile ma plac przy Rockefeller Center w Nowym Yorku.

 / Fot. Dawid Serafin- Większość znaczących dla Krakowa budynków cechuje łączenie detali z różnych epok. Właśnie, dlatego projektując nowego „Szkieletora” chcieliśmy, aby w swej współczesności jego wyraz zawarł referencje do innych znakomitych obiektów w mieście - mówi Marek Dunikowski z Biura Architektonicznego DDJM Sp.z.o.o.

Budowa "Szkieletora" rozpoczęła się 32 lata temu. Udało się postawić tylko szkielet budynku. Od tamtego czasu temat zagospodarowania terenu powracał kilkakrotnie. Wśród mieszkańców „Szkieletor” obrósł w legendy. Jedna z bardziej oryginalnych teorii głosi, że konstrukcja jest tajną instalacją wojskową.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Wiktor Wais
  • Wiktor Wais
  • 18.02.2011 13:05

Nie no Szkieletor stał się już raczej wizytówką i szkoda go zmieniać . Jak Kraków stanie się nekropolią polskich prezydentów i małżonek , każdy znajdzie sobie swoje piętro bo Wawel ma ilość miejsc ograniczoną .

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.controlled-demolition.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, czy nie prościej byłoby wyburzyć go w sposób kontrolowany(byłaby wielka atrakcja dla Krakowian) i postawić całkiem nowy. Bo tak to strach, by coś takiego modernizować...

Komentarz został ukrytyrozwiń

co krok to szkieletor;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Najwyższy czas by coś zrobić. Mam nadzieję, że nasz warszawski szkieletor (Złota44) nie będzie musiał czekać aż tyle czasu co krakowski. Pozdrawiam Kraków!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A mnie się wydaje, że ten warszawski szkieletor straszył przy rondzie Babka ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

historia podobna do jednego wieżowca, który straszył przy placu Bankowym w Warszawie swego czasu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.