Facebook Google+ Twitter

Kraków szykuje się do pogrzebu prezydenta

Stolica małopolski przygotowuje się do najtrudniejszej operacji logistycznej od lat - pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu. - Zdążymy ze wszystkim na czas - zapewniał na konferencji Adam Młot, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. bezpieczeństwa.

Adam Młot, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. bezpieczeństwa podczas konferencji prasowej / Fot. Sławomir Ostrowski / Wiadomości24.plOd wczoraj w krakowskim magistracie było jak w mrowisku. Urzędnicy pracują bezustannie by zdążyć ze wszystkim do niedzielnych uroczystości. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa zapewnia, że uda się zdążyć na czas.

Logistycznie jest to największa operacja, której sprostać musi Kraków. Do stolicy Małopolski przyjedzie kilkadziesiąt zagranicznych delegacji, kilkuset uczestników oraz tysiące Polaków chcących pożegnać prezydenta. Na przygotowanie tego wszystkiego jest niespełna tydzień. A już wczoraj prezydent Majchrowski sugerował, że są pewne nieporozumienia pomiędzy krakowskim magistratem a stroną rządową.

- Zdążymy ze wszystkim na czas - mówi Adam Młot, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. bezpieczeństwa. - Prócz tych najważniejszych spraw, musimy zająć się też takimi mało widocznymi, jak sprawdzenie czy nie jesteśmy zagrożeni jakimiś większymi awariami - tłumaczy Adam Młot.

Dziś do Krakowa o godzinie 10 przyjedzie specjalna komisja rządowa, która będzie chciała sprawdzić przygotowania do niedzielnej uroczystości. Będą oni chcieli zobaczyć między innymi kryptę, w której zostanie pochowana para prezydencka.

Przed ogromnym zadaniem stoją także służby specjalne, które będą musiały przyjąć i zapewnić bezpieczeństwo kilkunastu głowom państw, w tym prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Jak podkreślają odpowiedzialni za przygotowanie tej kwestii, najtrudniejsza będzie koordynacja czasu przylotu i odbioru z lotniska. Zapewniają jednak, że dzięki pielgrzymkom papieskim służby specjalne są do takich akcji przygotowane. Do Krakowa zostanie sprowadzonych kilkuset dodatkowych policjantów. W sumie funkcjonariuszy policji podczas pogrzebu w Krakowie będzie 2,5 tysiąca.

Z powodu uroczystości także kierowcy muszą spodziewać się dużych niedogodności.
- Utrudnień w ruchu związanych z czasowym wyłączeniem ruchu na poszczególnych ulicach w centrum miasta oraz na trasie przejazdu z Balic spodziewać się można się od soboty od godziny 17 - mówi Adam Młot.

Uroczystościom, które odbędą się w Bazylice Mariackiej przewodniczyć będzie specjalny wysłannik papieża. Najprawdopodobniej może to być albo sekretarz stanu Tarcisio Bertone lub kardynał Angelo Sodano. - Po uroczystości w Bazylice Mariackiej kondukt przejdzie na Wawel, gdzie ciała pary prezydenckiej zostaną złożone w krypcie wawelskiej. Ostatnim akcentem będzie salwa artyleryjska - tłumaczy Michał Bonin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.