Facebook Google+ Twitter

Kraków. Tempus fugit. O czasie i przemijaniu

Łacińska sentencja "tempus fugit, aeternitas manet" stanowi motto i narrację dla obiektów zgromadzonych na krakowskiej wystawie. Typowe znaki vanitatywne uzupełniją współczasne interpretacje oraz oświeceniowe wątki oswajania czasu.

Kraków. Tempus fugit. O czasie i przemijaniu w MCK / Fot. fot. M. PółtorakW Galerii Międzynarodowego Centrum Kultury trwa wystawa zatytułowana Tempus fugit. O czasie i przemijaniu.
Ekspozycja wprowadza widza w świat wyobrażeń upływającego czasu na przestrzeni wieków – od nowożytności po XXI w.
Przedstawione na wystawie prace traktują nie tylko o przemijaniu – jako motywie artystycznym – ale starają się nawiązać do różnorakich jego aspektów. Kraków. Tempus fugit. O czasie i przemijaniu w MCK / Fot. fot. M. Półtorak
Przemijanie potraktowane zostało przez twórców wystawy jako dualistyczny proces – z jednej strony śmierć, zniszczenie i zapomnienie, a drugiej zaś pamięć, trwanie i sławę.
Przemieszczając się w pomieszczeniach wystawienniczych MCK w Krakowie obserwujemy także zmienność mód i trendów w sztuce, które miały symbolizować motywy vanitatywne.

Kraków. Tempus fugit. O czasie i przemijaniu w MCK / Fot. fot. M. PółtorakJest to również swego rodzaju oswajanie upływu czasu przez widza, który śledzić może zmiany, jakie wprowadzały kolejne stulecia w rozumieniu i interpretowaniu zawsze aktualnego wątku ludzkiego życia i aktywności artystycznej.
Wystawa skoncentrowana została wokół trzech głównych pojęć: vanitas, trwania i „nietrwania”.

Pierwsza część wystawy przedstawia wyobrażenia przemijającego czasu typowe dla XVI i XVII wieku. W następnych częściach ekspozycji znaleźć można przykłady pojmowania czasu i przemijania właściwe dla epoki oświecenia, w której ukształtował się nowy model historii, a w ostatniej - prezentowane są grafiki komentujące zachowania związane z upływem czasu – portrety i serie obrazów wpisujące cykl ludzkiego życia w porządek społeczny.Kraków. Tempus fugit. O czasie i przemijaniu w MCK / Fot. fot. M. Półtorak

Wśród ponad stu grafik, pochodzących z XVI–XIX wieku, znajdują się ryciny Giovanniego Battisty Piranesiego, Egidiusa Sadelera, Hendricka Hondiusa i Giovanniego Benedetta Castiglione.
Kontrapunktem dla historycznych przedstawień są wybrane prace polskich dwudziestowiecznych konceptualistów: Romana Opałki, Stanisława Dróżdża i Zygmunta, Rytki.
Wystawa w Galerii MCK jest już dziesiątą prezentacją niezwykle cennych zbiorów Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie.

Kraków. Tempus fugit. O czasie i przemijaniu w MCK / Fot. fot. M. PółtorakInformacje na http://nullmck.krakow.pl/wystawy/tempus-fugit

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ten wątek w cyklu wystaw w MCK w Krakowie mnie zainteresował

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.