Facebook Google+ Twitter

Kraków. TERRA FELIX

Artystyczny świat Terra Felix należy do duchów i archetypów, zawiera się w banalności i metafizyce, a odczytać może go tylko ten, kto czuje i rozumie czas zastygły w przestrzeni.

Terra Felix Ł. Murzyn / Fot. fot. M. PółtorakW centrum Sztuki Współczesnej SOLVAY w kwietniu można obejrzeć instalacje autorstwa Łukasza Murzyna zatytułowaną Terra Felix. Jest to opowieść o utraconym dzieciństwie, a raczej o zatraconej gdzieś po drodze krainie z dzieciństwa. Obiekty wchodzące w skład instalacji mają charakter symboliczny, taki który niesie ze sobą ogromny ładunek emocjonalny.
Zwykłe, często wyrzucane na śmietnik przedmioty- oto na naszych oczach- przechodzą wzruszający recycling; z nieużytecznych szpargałów przemieniają się w czarowny krąg przeszłości. Terra Felix Ł. Murzyn / Fot. fot. M. PółtorakPodążając za wizją Łukasza Murzyna, wchodzimy w mikrokosmos krainy szczęśliwości (terra felix)– zapamiętanej bardziej intuicyjnie niż w wymiarze realnym. Przewodnikiem po reliktach krainy jest kilkuletni chłopczyk, który uczestniczy w życiu, pracy i atmosferze "czasu przeszłego".
Jest przybyszem z innej epoki, który jednak nie dziwi się, ani nie komentuje, ale podążą za niewidzialną ręką artysty, stając się jego alter ego. Terytorium między eksponatami a widzem, zatem zawiera się w odtworzeniu wspomnienia, które wydobywa się z każdego zakamarka.
Struktura wystawy jest luźną, artystyczną rekonstrukcją wiejskiej chałupy z jej obowiązkowymi elementami : podwórzem, gankiem, sienią, izbą i werandą. Wnętrze zapełniają skrzynie, maszyna Singera i sprzęty dawnego gospodarstwa.
Ten artystyczny świat Łukasza Murzyna należy do duchów i archetypów, zawiera się w banalności i metafizyce, a odczytać może go tylko ten, kto czuje i rozumie czas zastygły w przestrzeni, jego podróż po reliktach osobistych wspomnień i świadomości tego, skąd pochodzimy w wędrówce tam, dokąd dotrzeć chcemy lub musimy.
Wystawa potrwa do 6 maja.
Terra Felix Ł. Murzyn / Fot. fot. M. PółtorakTerra Felix Ł. Murzyn / Fot. fot. M. PółtorakTerra Felix Ł. Murzyn / Fot. fot. M. Półtorak

Informacja na GALERIA SOLVAY

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.