Facebook Google+ Twitter

Kraków. Trwają obchody 10-lecia Wspólnoty Demokracji

W Krakowie trwają obchody 10 rocznicy powstania Wspólnoty Demokracji. - Bez demokracji nie ma postępu w skali świata - mówi W24 Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Konferencja Jerzego Buzka / Fot. Dawid SerafinOd wczoraj Kraków jest stolicą światowej demokracji. W stolicy Małopolski trwają obchody 10 rocznicy powstania Wspólnoty Demokracji. - To nie przypadek, że obchody rocznicowe odbywają się w Polsce - wyjaśnia nam Morton Halperin, który pełnił wysokie funkcje w administracji prezydentów Nixona, Johnsona i Clintona.

Wspólnota Demokracji jest międzyrządową koalicją państw o zasięgu globalnym, której głównym celem jest promowanie demokratycznych zasad oraz wzmacnianie demokratycznych norm i instytucji na świecie. Została utworzona w 2000 r. podczas Konferencji Ministerialnej w Warszawie. Pomysłodawcami i inicjatorami jej zwołania byli Minister Spraw Zagranicznych Bronisław Geremek oraz Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright.

Anne Applebaume i Jolanta Kwaśniewska / Fot. Dawid SerafinKrakowskie spotkanie jest niezwykłe z tego powodu, że do udziału w nim zostało zaproszonych ponad 200 osób działających aktywnie na rzecz krzewienia demokracji. - Bez demokracji nie ma postępu w skali świata. Nie ma demokracji bez wzrostu gospodarczego. Trzeba też pamiętać, że demokracja nie jest naszym wymysłem, wynalazkiem świata zachodu, ale jest potrzebą wnętrza - tłumaczy Jerzy Buzek.

Julia Tymoszenko / Fot. Dawid SerafinWłaśnie o potrzebie demokracji i roli kobiet mówiły rano w krakowskiej operze m.in. Julia Tymoszenko, Jolanta Kwaśniewska i Nimalka Fernando. - Czy jest coś specjalnego co można powiedzieć o kobietach w demokracji? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć razem z pięcioma niezwykłymi kobietami, których doświadczenia demokratyczne są tak różne - mówiła Applebaum, dziennikarka Washington Post.

O godzinie 14 w Teatrze Słowackiego wspólną konferencję prasową będą mieli Radosław Sikorski i Hilary Clinton. W konferencji udział weźmie także pięciu innych ministrów spraw zagranicznych.

Wspólnota Demokracji powstała z inicjatywy trzech osób: Madeleine Albright, Mortona Halperina i Bronisława Geremka. - Pamiętam jak dziesięć lat temu zastanawialiśmy się, kto mógłby przewodniczyć idei demokracji. Kto jest oddany walce o demokratyzację. Każdy wtedy wspominał postać profesora Geremka. To dzięki niemu Polska była liderem tamtego spotkania sprzed dziesięciu lat - wspomina Halperin.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.