Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

19799 miejsce

Kraków. Twarze Dynowa w Centrum Kultury Żydowskiej

Od drobnych rzemieślników poprzez złowrogie sylwetki owczarków niemieckich, aż po emblematy izraelskiego lotnictwa – Nina Talbot prowadzi nas w świat rodziny zagmatwanej w historię XX w.

Kraków. twarze Dynowa w Centrum Kultury Żydowskiej / Fot. fot. M. PółtorakKraków. twarze Dynowa w Centrum Kultury Żydowskiej / Fot. fot. M. Półtorak Obrazy Niny Talbot przedstawiają historię jej rodziny, która zamieszkiwała miasteczko Dynów w okolicach Rymanowa (obecnie Podkarpacie, kiedyś województwo lwowskie). Obrazy są wynikiem podróży amerykańskiej artystki do Dynowa w 2013 roku.
Nina Talbot podąża w ślad za opowieściami i wspomnieniami, dociera do prowincjonalnego miasteczka, gdzie odkrywa bolesną historię rodziny wpisana w szerszy kontekst Holokaustu.
W swoich pracach pokazuje, swego rodzaju wewnętrzny punkt widzenia. Widzimy tutaj wędrówkę rodzinną, wpisaną w dzieje teraźniejszość jako reakcje malarską na zasłyszane opowieści.

Kraków. twarze Dynowa w Centrum Kultury Żydowskiej / Fot. fot. M. PółtorakKraków. twarze Dynowa w Centrum Kultury Żydowskiej / Fot. fot. M. PółtorakW cyklu „Twarze Dynowa” Talbot zgłębia nie tylko proces zagłady i ucieczki przed nią, ale także odtwarza, odczytuję i zagłębia historię regionu galicyjskiego.
Obrazy mają więc charakter sennych projekcji, gdzie nie tyle widzimy oniryczny świat, co realny kolaż ze światem sprzed II wojny.
Portrety to nie tylko alegorie i metafory, ale także formy dokumentalne. Postacie z przeszłości zmieszane z żyjącymi, pejzaże dawne z obecnymi miejscami zamieszkania członków rodziny Niny Tablot.

Więcej o wystawie na FACEBOOK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.