Facebook Google+ Twitter

Kraków: uczelnie obniżają opłaty rekrutacyjne

Od przyszłego roku akademickiego starający się o przyjęcia na studia na Uniwersytecie Jagiellońskim zaoszczędzą na opłacie rekrutacyjnej 10 zł i zapłacą 65 zł. Do tej pory owa opłata wynosiła 75 zł.

Podobny krok poczyniła także Akademia Rolnicza, która z 85 zł pobierze teraz 65. Nad obniżeniem opłaty zastanawia się Akademia Wychowania Fizycznego.

- Ministerialna bariera to 85 zł, w zeszłym roku mięliśmy olbrzymie inwestycje w związku z uruchomieniem Elektronicznej Rejestracji Kandydatów, kupno serwerowi, zatrudnienie nowych ludzi i ponad dwukrotnie więcej kandydatów. W tym roku nie mamy już części inwestycji, ale w dalszym ciągu potrzebne są pieniądze na obsługę. Tak wiec wyliczyliśmy średnią, która pozwoli pokryć koszty rekrutacji na wszystkich kierunkach. Stad szczęśliwie udało się obniżyć opłatę rekrutacyjna – mówi dla Wiadomości24.pl rzecznik prasowy UJ, Katarzyna Pilitowska.

Nie zmienia się jednak sytuacja w przypadku, gdy kandydat stara się o przyjęcie na więcej niż jeden kierunek. Opłata jest wtedy pobierana osobno za każdy z kierunków. Wyjątkiem są Akademia Ekonomiczna (85 zł) i Akademia Górniczo-Hutnicza (75 zł), które pobierają jednorazową opłatę. Akademia Pedagogiczna w Krakowie podobnie jak rok temu pobierać będzie 85 zł. O całe 5 zł opłatę rekrutacyjną podniosła Papieska Akademia Teologiczna, kandydaci muszą zapłacić 85 zł.

Wysokość opłaty uzależniona jest od tego, gdyż uczelnie przeprowadzając rekrutację na nowy rok, zatrudniają do tego specjalną komisję oraz wynajmują dodatkowe obiekty, typu: basen, stadion.

Na pewno na żadnej z wyższych uczelni nie zapłacimy więcej niż wcześniej wspomniane 85 zł. Opłat powyżej 85 zł możemy się spodziewać na kierunkach, które przeprowadzają egzaminy sprawnościowe. Taka sytuacja jest na Akademii Pedagogicznej. Chcą się dostać na kierunek Wychowanie obronne i fizyczne, kandydaci muszą liczyć się, że czeka ich wydatek aż 95 zł.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

:-) Plusisko daję

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.