Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7929 miejsce

Kraków. UŁAMKI Agaty Pietrzykowskiej

Ułamek chwili, postaci, wspomnień – nieskończona ilość ułamków, które tworzą nie tylko matematyczną sumę, ale także artystyczne dopełnienie.

Kraków. UŁAMKI Agaty Pietrzykowskiej / Fot. fot. M. Półtorak W Galerii DYSTANS trwa wystawa autorstwa Agaty Pietrzykowskiej zatytułowana „Ułamki”. Matematyczny tytuł ekspozycji jest w rzeczywistości trafną metaforą retrospekcji. Artystka przedstawia ułamki w rozumieniu cząstek świata, swego rodzaju fragmentaryzacji pamięci. Ułamkowa relacja z otoczeniem nie jest wolna od dynamizmu, jaki niosą ze sobą kolory oraz kształty zapamiętanej rzeczywistości. Energia taka jest – podobnie jak w matematyce ułamek - istotą zapisu ściśle kojarzonego z daną strukturą. Dodawanie do siebie ułamków prowadzi do zebrania całości – kompletnego odczytania – w tym wypadku intencji artystki.

Kraków. UŁAMKI Agaty Pietrzykowskiej / Fot. fot. M. Półtorak Agata Pietrzykowska stara się poprzez wycinkowe opisywanie świata i wrażeń z nim związanych przekazać całokształt własnego postrzegania. Jest to pewnego rodzaju równanie, wizualizowane i ubrane w ramy sztuki.
Każdy kształt i barwa przedstawiają sobą fragmenty czy to realnych zdarzeń lub postaci czy też zapamiętanych figur. Zapamiętanych tak a nie inaczej, przekazanych w obrazie w subiektywnym sposobem i rodzajem ekspresji.

Kraków. UŁAMKI Agaty Pietrzykowskiej / Fot. fot. M. PółtorakJak czytamy w tekście wprowadzającym w wystawę (…) Ludzka psychika jest fragmentem jakiejś większej całości. Może nią być energia czy świat. A czym jest fragment?
Czy może stanowić sam o sobie, bez uwzględnienia całości, do której należy, a o której nie zdaje sobie sprawy?.
Z chaotycznie ułożonych zdarzeń nagle widzimy spójnie układającą się całość. Zupełnie jak rozwiązywanie matematycznego zadania, dodadawanie ułamków i szukanie wspólnego mianownika. Poszukiwanie siebie... Bo każdy jest swoim własnym zadaniem.(…)


Kraków. UŁAMKI Agaty Pietrzykowskiej / Fot. fot. M. Półtorak
Wystawa w ramach KRAKERS Cracow Gallery Weekend - potrwa do 16.05
Informacje :FACEBOOK

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Wystawa wspaniała, a Homo tumanus tuż tuż...

link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.