Facebook Google+ Twitter

Kraków: Uniwersytet Jagielloński uczcił ofiary tragedii lotniczej

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2010-04-12 13:24

- Jestem dumny, bo w takiej chwili Uniwersytet właśnie tak powinien się zachować - mówił Rektor Uniewersytetu Jagiellońskiego, prof. Karol Musioł, do studentów i pracowników zebranych w Collegium Novum.

Kwiaty złożone pod Tablica Katyńską w Collegium Novum / Fot. fot. Milosz KlubaZajęcia na wielu wydziałach Uniwersytetu Jagiellońskiego zostały odwołane, by społeczność akademicka mogła wziąć udział w złożeniu kwiatów pod Tablicą Katyńską w Collegium Novum. Uroczystość odbyła się w 12 kwietnia, około godz. 12. Tym gestem oraz chwilą ciszy Uniwersytet uczcił pamięć ofiar sobotniej katastrofy lotniczej, w której zginęli między innymi Prezydent RP Lech Kaczyński oraz jego żona.

Wróć do materiału: 10 kwietnia 2010 roku. Reakcje i relacje dziennikarzy obywatelskichW krótkim przemówieniu rektor wspominał nie tylko parę prezydencką, ale i inne osoby, związane z Krakowem i Uniwersytetem Jagiellońskim. Szczególnie zwrócił uwagę na pracowników UJ, którzy również zginęli 10 kwietnia. Byli to Ewa Bąkowska, kustosz Biblioteki Jagiellońskiej, kierownik oddziału w Bibliotece Jagiellońskiej oraz dr Andrzej Kremer, adiunkt w Katedrze Prawa Rzymskiego, wiceminister spraw zagranicznych obecnego rządu. - Wszystkie słowa brzmią płasko. Chcemy milczeć, by wyrazić nasz ból i szacunek dla tych, którzy odeszli - mówił pełnym przejęcia głosem prof. Musioł.

Rektor podkreślał także znaczenie tak licznego zgromadzenia się całego środowiska uniwersyteckiego. - Kruchość życia jednoczy nas - mówił. Rzeczywiście w tłumie stali ramię w ramię pracownicy naukowi i administracyjni, doktoranci i studenci pierwszych lat.
-Profesor od logiki, zawsze rozgadany i wesoły, stał obok profesora od Konstytucji - mówi jeden ze studentów. - Tłum, który wypełniał całe Collegium Novum robił ogromne wrażenie
-dodaje.

Po przemówieniu i chwili ciszy władze Uniwersytetu złożyły kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych w Katyniu oficerów. Jednak po oficjalnym zakończeniu jeszcze długo utrzymywał się tłok w miejscu składania wiązanek. Wielu pracowników i studentów składało pojedyncze kwiaty. Większość zebranych opuszczała Collegium Novum w ciszy i atmosferze zadumy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.