Facebook Google+ Twitter

Kraków w 2012 roku odwiedziła rekordowa liczba 9 mln turystów!

O tym skąd tak duże zainteresowanie miastem, co można zrobić, aby ruch turystyczny jeszcze zwiększyć, a także o tym co się nie udało, czyli o braku Euro2012 w Krakowie - rozmawiałem z wicedyrektorem ds. turystyki w krakowskim magistracie.

 / Fot. DESMS, CC3.0Karol Andrzejewski: Spotkaliśmy się, aby porozmawiać o sytuacji rynku turystycznego w Krakowie w 2012 r. Wiem, że jest się czym chwalić, miniony rok był rekordowy. Nasze miasto odwiedziło 9 mln. turystów, 6,5 mln. turystów z kraju i 2,5 mln. turystów z zagranicy. Czy to pozwala mówić, że Kraków jest perełką turystyczną w Polsce?
Katarzyna Gądek: Nie należy mówić w kategorii chwalenia, tylko dobrze odrobionego zadania. Zarówno przez krakowską i małopolską branżę turystyczną, jak i nasze działania mające na celu podnoszenie jakości usług turystycznych. To ważne, że branża się konsoliduje i walczy o klienta. Od wielu lat obserwujemy w Krakowie podnoszenie się jakości usług turystyczny, a to jest bardzo ważny element który determinuje przyjazd gości do Krakowa. Jeżeli mowa o wzroście ruchu turystycznego o którym Pan wspomniał, cieszy nas szczególnie fakt, że odnotowaliśmy przyrost zarówno w segmencie rynku krajowego tj. 4% w stosunku do roku 2011 jak i zagranicznego odpowiednio wzrost 9%. Co ważne, te osoby wydały około 3 mld. złotych w Krakowie. Jest to duży sukces, szczególnie w czasach recesji w krajach europejskich, a mimo wszystko to Włosi zajmują trzecie miejsce wśród turystów zagranicznych. Przyjeżdżają do Krakowa i wydają pieniądze.

Co miasto robi, aby zwiększyć liczbę turystów? Czy jest jedna strategia rozwoju rynku turystycznego w Krakowie, a jeżeli tak to jak ona wygląda i jakie ma cele. Czy miasto stawia na turystę krajowego czy zagranicznego?
Mamy taki dokument, który nazywa się strategią rozwoju turystyki dla miasta Krakowa na lata 2006-2013. Jest to dokument bardzo interdyscyplinarny, ponieważ turystyka zazębia się o różne dziedziny życia gospodarczego. Ten dokument posiada priorytety związane z podnoszeniem jakości usług turystycznych, nowoczesną infrastrukturą turystyczną, z budowaniem i promocją produktów turystycznych Krakowa oraz budowaniem partnerstwa na rzecz rozwoju turystyki w mieście. W tym roku zaczynamy pracę, nad odsłoną kolejnej strategii. Posiadanie takiego dokumentu pozwala o aplikowanie o środki zewnętrzne.

Kraków z pewnością jest bezkonkurencyjny jeżeli mowa o miejskich walorach turystycznych w Polsce. Jednak, czy Kraków może się już równać z taką konkurencją jak Praga, Budapeszcz? Gdzie stoimy w hierarchii jeżeli mowa o europejskich miastach pod względem ruchu turystycznego?
Ja bym nie pozycjonowała w ten sposób. Wiemy, że Warszawa też posiada wysoki ruch turystyczny, trochę o odmiennym charakterze. Pamiętajmy, że jest to stolica, gdzie koncentruje się biznes, więc chociażby podróże służbowe mają istotny wpływ na zwiększenie się ruchu turystycznego. Nie patrzyłabym jednak pod względem konkurencyjności. Kraków jest specyficznym miejscem, posiada unikatowy charakter historyczny i urbanistyczny. Olbrzymią ilość oryginalnych zabytków, znaczną cześć zasobów muzealnych Polski. Jest w tym mieście coś takiego jak genius loci. Każdemu Polakowi, to miasto kojarzy się z kolebką polskości. Tutaj zostali koronowani i pochowani królowie Polski. Tutaj znajdują się groby wielkich Polaków, tutaj w okresie zaborów, żył cały czas duch narodu i to pozostało w mentalności Polaków. W związku z tym Kraków jest także inaczej postrzegany, przez osoby z zagranicy, tam też się to przeniosło. Polska w dużym stopniu kojarzy się z Krakowa. Mamy jeszcze sporo do zrobienia, to nie chodzi o ściganie się z metropoliami europejskimi. Chcemy jeszcze ten ruch trochę zwiększyć, jednak Kraków też ma określoną pojemność turystyczną, chodzi o to, aby wydłużyć okres pobytu turystów w mieście. Okres zimowy w którym się teraz znajdujemy jest bardzo trudny, bo ile można wędrować po zimnym mieście, dlatego istotny jest dla miasta rozwój sektora branży spotkań, kongresy, konferencje. To jest coś co można organizować poza sezonem letnim. W tym momencie w toku są dwie duże inwestycje, które są niezbędne dla rozwoju tego sektora, czyli hala widowiskowo-sportowa oraz centrum kongresowo-konferencyjne, ale również pojawiają się inwestycje niepubliczne w tym zakresie hotelarsko-wystawienniczo-konferencyjne.

Wspomniała Pani o dwóch ważnych inwestycjach, które przyczynią się z pewnością do zwiększenia ruchu turystycznego w Krakowie. Gdybyśmy porozmawiali teraz jednak o tym dlaczego ruch turystyczny nie jest tak wielki jak mógłby być, czyli o braku meczów Euro2012 w Krakowie. Czy myśli Pani, że gdyby Kraków był miastem gospodarzem ten ruch turystyczny w 2012 roku byłby jeszcze większy, czy może Kraków i tak zyskał sporo na Euro2012 ?
Ja uważam, że Kraków zyskał, bo w świadomości naszych klientów widać, że Kraków jest marka premium. Jako bazę Kraków wybrały drużyny z czołówki europejskiej czyli Anglicy, Holendrzy i Włosi. W ślad za pobytem tych drużyn pojawili się goście. W mieście pojawili się także turyści z Irlandii, była chęć poczucia Euro w Krakowie. Nie pojawiło się tąpnięcie ruchu w porównaniu do czerwca 2011 roku. Jednak zaobserwowaliśmy duży wzrost zainteresowania przed samym euro jak i po samym euro. Kraków był w pewnym sensie 5 miastem gospodarzem. Miasto było w mediach, gościło tu ponad 600 dziennikarzy, było specjalne centrum prasowe. Kraków znalazł się w mediach zagranicznych w bardzo dobrym świetle.

Brytyjczycy ukochali sobie Kraków. Nie tylko drużyna angielska. Brytyjczycy to największa ilość turystów zagranicznych 23 %. Czy to efekt szczególnej promocji miasta na wyspach czy tanich połączeń lotniczych? Skąd wynika tak duże zainteresowanie Krakowem?
Kraków jest miastem rozpoznawalnym. Znacząca część zapytań o Polskę jest związana z Krakowem. Niestety Krakowa nigdy nie było stać na dużą, znaczącą kampanię na rynku brytyjskim. Wracając do euro2012, Kraków znalazł się we wszystkich materiałach promocyjnych, wydawanych przez Polską Organizację Turystyczną. To Polska Organizacja Turystyczna robiła na rynkach europejskich kampanię Polski. Na tym Kraków bardzo skorzystał. Wracając do Wielkiej Brytanii, na ten ruch turystyczny ma oczywiście wpływ dostępność komunikacyjna, duża ilość tanich połączeń lotniczych i ciągła rozbudowa tej siatki przez Kraków Airport.

Rynek Główny, Wawel, Kazimierz to główne punkty turystyczne w Krakowie. Czy miasto stara się rozszerzyć tę bazę o alternatywne drogi turystyczne?
Strategia którą przygotowaliśmy zasygnalizowała problem deglomeracji ruchu turystycznego, czyli wyprowadzenie klienta poza ścisłe centrum. Wiadomo, że nie jest to proces szybko trwały, natomiast obserwujemy wielu turystów w Nowej Hucie. Nowa Huta, która zaczyna być postrzegana nie tylko jako miasta socrealistyczne. Należy pamiętać, że znajduje się tam Opactwo Cystersów w Mogile, funkcjonuje oddział muzeum historycznego, muzeum lotnictwa. W najbliższym czasie powstanie hala widowisko sportowa w Czyżynach. W rejonie huty powstaje bardzo poważna instytucja hotelarsko-konferencyjna. Drugim alternatywnym obszarem jest Podgórze. Pojawienie się kładki nad Wisłą ułatwiło przemieszczenie się ruchu turystycznego do tej dzielnicy.

Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Dwie osoby w liczbie 9 mln. osób? - wiem, to niewiele! Ale zawsze mogę powiedzieć: "te dwie osoby, to moja żona i ja"!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kraków piękne miasto, można się na nim uczyć historii, nie dziwi więc ilość turystów, tutaj zawsze chce się wracać.Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda Panie Karolu , odległość to żadna wymówka .
Obiecuję ...dokończą autostrady i via Poznań - Wrocław - Kraków .
Moja siostrzenica miała dyrekcję w Krakowie . Jak ona pokonywała trasę w 6 godzin to dla mnie ciekawostka.
Rajdowiec ?


'

Komentarz został ukrytyrozwiń

To prawda, ze Szczecina jest kawałek, ale skoro przyjeżdza do Krakowa cały świat to i odległość Szczecin-Kraków warto pokonać ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie piękne miasto a mnie tam nie było :(
Daleko !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.